Dziś jest:

70 lat Biblioteki 1945 – 2015

Autor: / Możliwość komentowania 70 lat Biblioteki 1945 – 2015 została wyłączona / 288 Wyświetleń / 17 listopada 2015

Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Sompolnie działa już od 70 lat. Jubileusz jest dobrą okazją do wspomnień całego okresu funkcjonowania tej placówki.

11.11.1945 roku miało miejsce uroczyste otwarcie Gminnej Biblioteki w Sompolnie, jako drugiej w powiecie kolskim, zaraz po Kole. Bibliotekę do życia powołała grupa działaczy społecznych w większości nauczycieli. Na akcie otwarcia zostały złożone 22 podpisy.

Pierwszymi pracownikami Biblioteki byli: Władysław Trzciński, Stanisław Kosiorek, Wacław Puternicki – nauczyciele, którzy pracowali społecznie do 1951 r. Biblioteka mieściła się w budynku przy Placu Wolności nr 1, w którym był także posterunek milicji.

W 1954 w związku z nowym podziałem administracyjnym kraju, Biblioteka zmieniła nazwę z Gminnej na Gromadzką Bibliotekę Publiczną. Zasięgiem działania obejmuje region o obszarze 60 km2, na którym mieszka 10 tys. ludzi, znajduje się 6 Rad Gromadzkich: Łuczywno, Lubstów, Lubstówek, Przystronie, Zakrzewek, Sompolno. Rok później kierownikiem Biblioteki zostaje – Teresa Kuźnik, która w czasie sprawowania tej funkcji przez 35 lat (do 1991) dała się poznać jako doskonały organizator pracy bibliotekarskiej, ceniona popularyzatorka książki i czytelnictwa. Stosowała różnorodne formy pracy z czytelnikiem, począwszy od wieczorów bajek, poprzez organizowanie konkursów, zakładanie kółek zainteresowań, spotkań literackich, wystaw. Prowadziła aktywną działalność w środowisku lokalnym.

Rok 1973 – w związku z nowym podziałem administracyjnym zmieniono nazwę z Osiedlowej na Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna. Nadzór merytoryczny sprawuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Koninie. Do Miejskiej Biblioteki w Sompolnie przynależą Filie Biblioteczne w Lubstowie, Mąkolnie i Ośnie oraz 18 punktów bibliotecznych.
Księgozbiór Biblioteki w Sompolnie liczy 7 801 książek, 615 czytelników, którzy wypożyczyli 13 812 książek.

5 grudnia 1992 – Władze Miasta przekazały klucze do odrestaurowanej Synagogi z przeznaczeniem na Bibliotekę. Rok później nastąpiło uroczyste otwarcie nowych pomieszczeń Biblioteki przy ul. Piotrkowskiej 8, w których znalazły swoje miejsce następujące działy: Wypożyczalnia dla Dorosłych i Czytelnia, Oddział dla Dzieci i Czytelnia, – magazyn książek.

Przeczytaj również:

Ograniczenia w obsłudze interesantóww Urzędzie Miejskim w Sompolnie

W związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemiologicznego wywołanego wirusem SARS-CoV-2, mając na względzie ochronę zdrowia mieszkańców od dnia 19 marca 2020 roku do odwołania zostaje ograniczona bezpośrednia obsługa interesantów w Urzędzie Miejskim w Sompolnie. 

1. Sprawy należy załatwiać drogą telefoniczną, pocztową, faksem, za pomocą poczty elektronicznej lub E-PUAP.

2. W wyjątkowych przypadkach, w sprawach niecierpiących zwłoki, dopuszcza się bezpośrednią obsługę interesanta w urzędzie tylko po uprzednim kontakcie telefonicznym i rozpoznaniu sprawy przez pracownika merytorycznego.

W przypadku konieczności osobistego stawiennictwa w urzędzie należy ściśle stosować się do wyznaczonej daty i godziny ustalonej wizyty.

3. Punkt kasowy SGB Wierzbinek znajdujący się w siedzibie urzędu zostaje zamknięty. 

 

4. Powyższe ograniczenia nie dotyczą:

- sporządzenia aktu zgonu

- wydania dowodu osobistego

 

Dane kontaktowe:

tel: 63 271 40 54

mail: gmina@sompolno.pl

E-PUAP: /umsompolno/skrytka

Wszelkie pozostałe dane kontaktowe znajdą Państwo na stronach Biuletynu Informacji Publicznej pod adresem: www.sompolno.bip.net.pl


Więcej informacji na www.gov.pl/koronawirus Infolinia NFZ: 800 190 590