Dziś jest:

Brązowy Krzyż Zasługi dla mieszkanki Sompolna

Autor: / Możliwość komentowania Brązowy Krzyż Zasługi dla mieszkanki Sompolna została wyłączona / 201 Wyświetleń / 26 czerwca 2013

W dniu 9 czerwca 2013r. podczas uroczystych obchodów 150 rocznicy Powstania Styczniowego na Ziemi Konińskiej, na wspólnej sesji Rady Powiatu Konińskiego i Rady Miasta Konina, w Centrum Wykładowo-Dydaktycznym PWSZ w Koninie, Brązowym Krzyżem Zasługi została odznaczona Pani Janina Izabela Bednarska – mieszkanka Sompolna. Odznaczenia medalem, w imieniu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, dokonał Wojewoda Wielkopolski.
Z wnioskiem o nadanie odznaczenia wystąpił Burmistrz Miasta Sompolno – Pan Andrzej Kossowski. Poniżej przedstawiamy uzasadnienie wniosku o nadanie odznaczenia państwowego:

JANINA IZABELA BEDNARSKA OD NAJŁODSZYCH LAT AKTYWNIE UDZIELAŁA SIĘ JAKO HARCERKA.
PO WYBUCHU WOJNY PRACOWAŁA PRZYMUSOWO U NIEMIECKIEJ RODZINY, NALEŻĄC JEDNOCZEŚNIE DO ORGANIZACJI ARMII KRAJOWEJ.
JEJ ZADANIA JAKO CZŁONKA AK TO UDOSTĘPNIANIE KSIĄŻEK DO CZYTANIA, KSZTAŁCENIE DZIECI, ROZNOSZENIE ULOTEK ORAZ TRANSPORT PRZESYŁEK (PRAWDOPODOBNIE BRONI) WYSYŁANYCH POMIĘDZY CZŁONKAMI ARMII KRAJOWEJ.
W STYCZNIU 1943 R. ZŁOŻYŁA PRZYRZECZENIE NA GROBIE POWSTAŃCÓW I PRZYJĘŁA PSEUDONIM „TALA”.
OD 25.07.1943 R. PONOWNIE PRACOWAŁA PRZYMUSOWO U NIEMIECKIEJ RODZINY W KOLE.
NA POLECENIE ORGANIZACJI UKOŃCZYŁA KURS PIERWSZEJ POMOCY I PO WYZWOLENIU W DNIU 21.01.1945 R. WSPÓŁORGANIZOWAŁA SZPITAL W DOMU SIÓSTR ZAKONNYCH,W KTÓRYM UDZIELANO POMOCY RANNYM CYWILOM ORAZ ŻOŁNIERZOM .
WSPÓŁUCZESTNICZYŁA W ZAŁOŻENIU OŚRODKA KULTURY W SOMPOLNIE I DO DZISIAJ AKTYWNIE UCZESTNICZY I WSPIERA WSZELKIE WYDARZENIA KULTULARNE NA TERENIE MIASTA I GMINY SOMPOLNO A TAKŻE NA TERENIE POWIATU ORAZ INNYCH MIEJSCOWOŚCI, GDZIE JEST BARDZO CZĘSTO ZAPRASZANA NA IMPREZY ARTYSTYCZNE.
JEST RÓWNIEŻ CZŁONKINIĄ FUNDACJI GENERAŁ ELŻBIETY ZAWACKIEJ ARCHIWUM I MUZEUM POMORSKIE ARMII KRAJOWEJ ORAZ WOJSKOWEJ SŁUŻBY POLEK W TORUNIU.

Wszyscy jesteśmy dumni, że możemy pochwalić się tak wspaniałą osobą, która mieszka wśród nas, którą znamy i bardzo cenimy za piękna postawę patriotyczną , aktywność kulturalną i zaangażowanie w życie społeczne.

Przeczytaj również: