2.8 C
Sompolno
sobota, 25 czerwca, 2022
Strona głównaAktualnościDożynki Gminno-Parafialne 2014

Dożynki Gminno-Parafialne 2014

„Plon niesiemy plon, urodzajny plon, żeby chleba było więcej, żeby radość, żeby szczęście weszły w każdy dom, plon niesiemy plon”.

Słowa tej pieśni zabrzmiały 24 sierpnia, podczas Dożynek Gminno-Parafialnych w Sompolnie. Mieszkańcy Gminy Sompolno w ten dzień dziękowali za całoroczny trud i pracę na roli. Była to okazja do wyrażenia wdzięczności dla rolników za ich ciężką oraz pełną poświęceń pracę, pracę zasługującą na szacunek i uznanie całego społeczeństwa. Uroczystość rozpoczęła tradycyjnie msza św. w Kościele Parafialnym pw. Św. Marii Magdaleny w Sompolnie, podczas której przedstawiciele władz samorządowych wraz z mieszkańcami wspólnie zanosili modlitwy dziękczynne za tegoroczne zbiory. Po nabożeństwie barwny korowód prowadzony przez poczty sztandarowe oraz Sompoleńską Orkiestrę Dętą przeszedł ulicami miasta na plac przy Urzędzie Miejskim, gdzie odbyła się część artystyczna Dożynek.

Starostami tegorocznych Dożynek byli: Pani Magdalena Trzymkowska, która wraz z mężem Dariuszem prowadzą 40 ha gospodarstwo rolne w Stefanowie oraz Pan Mirosław Szabelski, który wspólnie z żoną i synem w miejscowości Zakrzewek prowadzą gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji warzyw i zbóż.

Oczywiście nie zabrakło starannie wykonanych pięknych koron dożynkowych, które są świadectwem, że chcemy pielęgnować dziedzictwo i kulturę naszego narodu. W bieżącym roku było ich 5, a przygotowały je sołectwa: Belny, Marcjanki, Sompolinek i Sycewo, a także Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Wierzbia. Tradycyjnie komisja konkursowa wybrała najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

W bieżącym roku I miejsce zajął wieniec z sołectwa Sycewo, drugie miejsce zajęło sołectwo Sompolinek, a trzecie Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Wierzbia.

Uczestnikom czas umilały występy Zespołu Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy” ze Śmigla, zespołu folklorystycznego „Dębowiacy” oraz śpiew rodzimego zespołu „Kwiaciarki” przeplatane pokazami różnorodnych tańców prezentowanych przez pary taneczne z Centrum Tańca Mark Dance z Płocka. Obchody zakończyła zabawa taneczna z zespołem „Bravi”.

POWIĄZANE

Popularne wpisy

Ostatnio komentowane