Dziś jest:

Galerie zdjęć – rok 2017

Autor: / Możliwość komentowania Galerie zdjęć – rok 2017 została wyłączona / 173 Wyświetleń / 12 stycznia 2017

KIERMASZ WIELKANOCNY 2017

W niedzielę,2 kwietnia odbył się, na Placu Wolności w Sompolnie. Wielkanocny Kiermasz Świąteczny. Pogoda dopisała, było wiosennie, ciepło i słonecznie. Na stoiskach zaprezentowało się blisko 20 wystawców. Swoje stoiska miały m.in. KGW Marcjanki, KGW Sycewo, Stowarzyszenie Kobiet Inicjatyw Wiejskich, ZSP nr 2 w Lubstowie, Świetlica Socjoterapeutyczna w Sompolnie, Dom Dziennego Pobytu dla Seniora, OREW w Marianowie. Swoje stoiska miały również osoby indywidualne, zarówno z terenu Gminy Sompolno, jak i z poza m. in. z Gminy Wierzbinek, Grodziec, Stare Miasto oraz z Konina. Liczba osób odwiedzających i kupujących również była imponująca, przyczyniła się do tego zapewne pogoda i lokalizacja kiermaszu. Wszystkie stoiska były wyjątkowo barwne i ciekawe. Arcydzieła przyciągały wzrok i zachęcały do kupna. Prace wystawione na wszystkich stoiskach zasługiwały na uwagę. Były jajka dekorowane wieloma metodami wyjątkowo imponujące były u Pań Aliny Rosiak, Karoliny Woźniak, Barbary i Grażyny Trawińskiej oraz Honoraty Bagrowskiej. Dekoracje, stroiki, zające z materiału można było znaleźć na stoisku Pani Ewy Wojciechowskiej i Pani Grażyny Adamiak, wyjątkowo kolorowo było u Pań Marty Goździk i Jadwigi Karolak. Odwiedzający mogli zakupić palemki, koszyczki wielkanocne u Kół Gospodyń Wiejskich, apetyczne babeczki kusiły na stoisku Świetlicy Socjoterapeutycznej, a śliczne kartki wielkanocne sprzedawali uczniowie z Lubstowa. Ozdoby wykonane z tzw. „papierowej wikliny” można było kupić u Pani Mariany Piskorskiej, a cały słomiany zwierzyniec prezentował się u Pani Wiesławy Natywy. Chyba nie było osoby, która nie zatrzymałaby się przy stoisku z obrazami malowanymi przez Panią Elżbietę Filipowską. Pyszny pasztet i apetyczne wypieki można było skosztować u członkiń Stowarzyszenia Kobiet Inicjatyw Wiejskich, wg jury było to najładniejsze stoisko. Jury, w składzie Joanna Raźniewska, Justyna Zielińska i Marcin Bekier musiało podjąć trudną decyzję. Wszystkie stoiska były estetyczne, pomysłowe. Każdy z uczestników otrzymał drobne upominki i podziękowania uczestnictwa podpisane, przez organizatorów. Organizatorami kiermaszu był Burmistrz Miasta Sompolno Roman Bednarek, M-GOK w Sompolnie oraz Stowarzyszenie Sady Sompolna. Organizatorzy przygotowali również niespodziankę dla najmłodszych, dzieci mogły ozdabiać wielkanocne pisanki, miały do dyspozycji różnorodne materiały, technika wykonania była dowolna. Pisanki dekorowali również Burmistrz, Zastępca Burmistrz, oraz Skarbnik Gminy Sompolno. W strojach ludowych, z muzyką i śpiewem pomiędzy stoiskami przechadzali się członkowie zespołu Dębowiacy i Kapeli z Wesela. Piękna Kujawianka częstowała wszystkich słodkościami. Organizatorzy składają podziękowania za pomoc w organizacji kiermaszu Druhom z OSP Sompolno i OSP Lubstów i Panu Andrzejowi Prętnickiemu.

MARSZ NORDIC WALKING

W sobotę 1 kwietnia, odbyło się spotkanie pod nazwą prima aprilisowy Nordic Walking – przez zdrowie do integracji. Na starcie w Radowie, nieopodal jeziora Mąkoleńskiego, spotkało się przeszło 80 zwolenników poruszania się w plenerze. Idealna pogoda, świetna organizacja, liczne atrakcje sprawiły, że przesympatyczna wielopokoleniowa grupa pokonała maszerując trasę liczącą ok 5 kilometrów. Organizatorką marszu była sołtys Koloni Lipiny Pani Anna Bollin, która marsz organizowała po raz drugi. Pani Sołtys zachęcała wszystkich do wspólnej aktywności. Trasa marszu był malownicza. Pokonali ją zarówno wprawieniu w marszu z kijkami, jak i całe rodziny z małymi dziećmi. Wszyscy uczestnicy maszerowali ze śpiewem na ustach, których inicjatorem był Pan Andrzej Prętnicki. Po zakończeniu marszu na wszystkich czekały słodkie wypieki przygotowane przez Panie ze Stowarzyszenia Kobiet Inicjatyw Wiejskich w Mąkolnie. Patronat nad marszem objął Burmistrz Miasta Sompolno Roman Bednarek, który z wszystkim uczestnikami przeszedł całą trasę. Burmistrz przygotował też drobne upominki dla każdego uczestnika marszu. Wśród uczestników marszu odbyło się losowanie cennych nagród, o ufundowanie, których poprosiła sponsorów Pani sołtys. Oby więcej takich inicjatyw.

Zabawa na zakończenie ferii

Tegoroczna zima płata figle, raz jest ciepło, a raz mroźno. Dlatego korzystając z jej uroku zorganizowano zabawy na lodzie. Żegnając ferie, 11 lutego 2017r., nieopodal stadionu, w posiadłości pana Jana Wasielewskiego, współorganizatora spotkania, entuzjaści zimowej zabawy uczestniczyli w ciekawych konkurencjach na lodzie. Dzieci, a nawet i dorośli, oddali się zimowemu szaleństwu. Zorganizowano konkursy takie jak slalom na łyżwach, ślizg na butach, mecz hokejowy, które potwierdziły, że nawet w mroźną pogodę można bawić się bardzo dobrze. Konkurencją, którą rozpoczęto spotkanie był slalom na łyżwach. Podzieloną ją na trzy kategorie. W pierwej kategorii, w której byli najmłodsi zawodnicy wygrał Bartosz Nowakowski. Trasę w kategorii pań najszybciej pokonała pani Iwno Kwarcińska – Hyżak. Natomiast w kategorii panów, z czasem 32 sekundy, najszybszy okazał się pan Karol Budny. W konkurencji pokonania trasy z kijem hokejowym i krążkiem najlepiej spisał się Wasielewski Kamil. Najdalej na butach ślizgała się Justyna Janke. Po "lodowych" wyczynach przyszedł czas na mecz hokeja. W meczu hokejowym Niebiescy Sompolno & OSP padł wynik 4:1. Wszyscy zwycięzcy otrzymali upominki od Burmistrza Miasta Sompolno Pana Romana Bednarka. W milej atmosferze, przy ognisku można było się ogrzać, zjeść kiełbaskę i rozmawiać bezkońca. Było mroźnie, ale wesoło i radośnie. Serdecznie podziękowania należą się rodzinie Państwa Staszaków z Sompolna, którzy ufundowali chleb oraz OSP Sompolno, na czele z druhem, a także współorganizatorem imprezy, panem Łukaszem Jankowskim, którzy świetnie podołali organizacyjnemu przedsięwzięciu.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Około 140 seniorów z dziesięciu gmin powiatu konińskiego świętowało Powiatowy Dzień Babci i Dziadka w Sompolnie. Powiatowy Dzień Babci i Dziadka jest to impreza cykliczna, obchodzona co roku w innej gminie powiatu konińskiego. Organizatorem spotkania była Rada Seniorów Powiatu Konińskiego. Dzień babci i dziadka odbył się pod patronatem Starosty Konińskiego oraz Burmistrza Miasta Sompolna. W gronie seniorów znaleźli się przedstawiciele gmin: Sompolno, Wierzbinek, Kramsk, Ślesin, Skulsk, Krzymów, Rzgów, Kazimierz Biskupi, Grodziec oraz Rychwał, oraz członkowie zespołu Kwiaciarki oraz seniorzy z Domu Dziennego Pobytu dla Osób Starszych w Sompolnie. Życzenia seniorom złożył Burmistrz Miasta Sompolno Pan Roman Bednarek oraz Przewodniczący Rady Powiatu Konińskiego Pan Janusz Stankiewicz. Panowie wręczyli symboliczne bukiety kwiatów na ręce Przewodniczącej Rady Seniorów Powiatu Konińskiego Pani Haliny Rogowskiej oraz Pani Sekretarz Teresy Mazurek. Wszyscy seniorzy otrzymali śliczne i starannie wykonane laurki przygotowane przez dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej w Sompolnie oraz w Lubstowie, oraz przez przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej w Sompolnie. Gromkimi brawami seniorzy oklaskiwali występy przedszkolaków z Sompolna i Lubstowa, pani Janiny Bednarskiej, pana Andrzeja Prętnickiego, zespołu „Kwiaciarki” oraz seniorów z Domu Dziennego Pobytu w Sompolnie. Sporą atrakcją był wyjątkowy tort z logo powiatu konińskiego i gminy Sompolno. Spotkanie zakończyło się wspólną zabawą taneczną.

V GMINNA AKCJA POBORU KRWI

27 stycznia 2017 roku w budynku Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 w Sompolnie odbyła się już V Gminna Akcja Honorowego Poboru Krwi zorganizowana przez Burmistrza Miasta Sompolno. Chętnych do oddania krwi było ponad 50 osób. Z różnych powodów, po wstępnych badaniach liczba ta uległa nieznacznemu zmniejszeniu. Wśród krwiodawców było 6 osób, które po raz pierwszy zdecydowały się w ten sposób pomóc bliźniemu. Cała akcja przebiegła w miłej atmosferze. Udało się przekazać na rzecz osób chorych i ofiar wypadków cząstkę siebie. Podsumowując, zebrano 21,600l. Krew oddali m.in. pracownicy Urzędu Miejskiego w Sompolnie na czele z Burmistrzem Miasta Sompolno Panem Romanem Bednarkiem, kadra administracyjna ZSP nr w Sompolnie oraz rodzice uczniów uczęszczających do w/w szkoły, a także mieszkańcy gminy Sompolno. Na wszystkie przybyłe osoby czekało przepyszne śniadanie oraz tort z okazji zorganizowania V Akcji Krwiodawstwa, który został ufundowany przez „Valdi. Zakład Piekarniczo - Cukierniczy. Marszewski W. w Sompolnie” Organizatorzy akcji serdecznie dziękują wszystkim krwiodawcom za przybycie, Dyrekcji Zespołu Szkolno–Przedszkolnego za użyczenie pomieszczeń oraz pomoc w organizacji, pracownikom Urzędu Miejskiego w Sompolnie za zaangażowanie oraz pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia, personelowi z Rejonowej Rady Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża w Kaliszu za profesjonalizm i życzliwość wobec krwiodawców. Kolejna akcja już w maju !!!

ORSZAK TRZECH KRÓLI 2017

II "Orszak Trzech Króli" w Sompolnie już za nami. Orszak miał bajkowo - zimową scenerię. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym w Sompolnie. Następnie barwny orszak na czele, którego szli Trzej Królowie, a za nimi artyści z Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Sompolnie oraz mieszkańcy Sompolna wyruszył na Rynek Miejski. Należy wspomnieć, że w korowodzie bardzo licznie uczestniczyli najmłodsi mieszkańcy naszej gminy odświętnie przebrani, dużo dzieci miało atrybut króla, czyli koronę, a w rękach trzymało lampiony. Na Rynku Miejskim odbyło się przedstawienie Jasełki Ulicznej w wykonaniu Pracowni-Teatru KO.T z Wrocławia. Przedstawienie ukazywało w sposób symboliczny walkę dobra ze złem. Po obejrzeniu przedstawienia przez licznie zgromadzoną widownię głos zabrał Burmistrza Miasta Sompolna Romana Bednarka, który złożył wszystkim życzenia i podziękował za liczny udział w orszaku mimo minusowej temperatury. Następnie orszak przemaszerował na salę OSP w Sompolnie, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Na początku tej części nastąpiło złożenie darów przez Trzech Króli, w rolę których wcielili się: Burmistrz Miasta Sompolno Roman Bednarek, Ksiądz Mirosław Lament oraz Radny Powiatu Konińskiego Waldemar Marciniak. Następnie publiczność wysłuchała koncertu kolęd i pastorałek w wykonaniu artystów z Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Sompolnie. Na zakończenie tego uroczystego wieczoru został rozstrzygnięty konkursu na „Na Najpiękniejszą Gwiazdę Betlejemską”. Jury w składzie: Justyna Zielińska, Mariola Bednarek oraz Wiktor Targoński wyłoniło zwycięzców. I miejsce zajął KGW Sycewo, II miejsce Świelicka Socjoterapeutyczna, III miejsce Przedszkole w Sompolnie. Jury przyznało również równorzędne wyróżnienia.

SAMORZĄDOWE KOLĘDOWANIE 2017

8 stycznia, w mroźna niedzielę, ale w gorącej atmosferze w Sali OSP w Sompolnie zabrzmiały najpiękniejsze kolędy i pastorałki zaśpiewane przez samorządowców z Babiaka,  Kramska, Krzymowa, Skulska, Ślesina, Starostwa Powiatowego w Koninie, Wierzbinka oraz Sompolna. To był już dziesiąty, jubileuszowy koncert kolęd w którym biorą udział samorządowcy z powiatu konińskiego oraz gminy Babiak w powiecie kolskim. Wszystkie zgromadzone osoby przywiał Burmistrz Miasta Sompolno Pan Roman Bednarek. Każda z grup wykonała dwie kolędy, które wcześnie zostały przypisane poszczególnym samorządowcom w drodze losowania. Wszyscy uczestnicy kolędowania wykazali się talentem, oraz kreatywnością. Samorządowcy z Babiaka postawili na wersję akustyczną, nastrojową, przy akompaniamencie gitary klasycznej. Przedstawiciele gminy Krzymów wykonali kolędy w aranżacji nowoczesnej, z rockowym „pazurem”, a przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Koninie zaśpiewali kolędy z podziałem na głosy, bez nagłośnienia i w towarzystwie dyrygenta, który czuwał nad całością występu. Gminę Sompolno na scenie reprezentowali Burmistrz Miasta Sompolno Pan Roman Bednarek, Radni Rady Miejskiej w Sompolnie Pani Edyta Imbiorkiewicz, Jan Wasielewski, Karol Malinowski, Bartosz Bartosik (akompaniament na akordeonie), Andrzej Prętnicki- który jednocześnie prowadził całe spotkanie, Wiktor Targoński-przedstawiciel Samorządu Mieszkańców Miasta Sompolno oraz Oliwier  Trawiński-akompaniament na skrzypcach. Na zakończenie wspólnego spotkania, wszyscy wójtowie i burmistrzowie otrzymali pamiątkowe statuetki oraz wspólnie wykonali kolędę Wśród nocnej ciszy. Na Samorządowe Kolędowanie w 2018 roku zaprosił Mariusz Zaborowski, burmistrz Ślesina, a kolędowanie w 2019 roku  zarezerwował już Tadeusz Jankowski, wójt Krzymowa.