2.8 C
Sompolno
sobota, 25 czerwca, 2022
Strona głównaAktualnościIV Polski Kongres Przedsiębiorczości w Lublinie

IV Polski Kongres Przedsiębiorczości w Lublinie

IV Polski Kongres Przedsiębiorczości odbył  się w Lublinie w dniach 27-28 października 2016 roku. To ogólnopolskie wydarzenie zgromadziło kilkuset przedstawicieli świata biznesu, polityki, nauki oraz administracji publicznej z całego kraju. Najważniejszym celem, jaki przyświeca przy organizacji wydarzenia, jest stworzenie forum wymiany myśli i poglądów dla polskich przedsiębiorców, naukowców i polityków. W trakcie Kongresu mają okazję wymienić się swoimi doświadczeniami, ale również spotkać potencjalnych partnerów biznesowych.

Zwieńczeniem   wydarzenia   była   uroczysta   Gala,   podczas   której   najprężniejsze   polskie   firmy i instytucje zostały uhonorowane nagrodami przyznawanymi przez Polską Agencję Przedsiębiorczości, jednym ze zdobywców nagród była gmina Sompolno. Warto nadmienić, że prelegentem w panelu Instrumenty finansowe rozwoju miast do 2020 r. był Roman Bednarek, Burmistrz Miasta Sompolno.

Rozmowa z Romanem Bednarkiem, Burmistrzem Miasta Sompolno

Gmina Sompolna 27 i 28 października uczestniczyła w IV Kongresie Przedsiębiorczości w Lublinie i zdobyła tam znaczące laury. Proszę opowiedzieć nam, co to za sukces?

Zostaliśmy nominowani do nagrody Lidera Rozwoju Regionalnego 2016, poczyniliśmy wiele starań , by zaprezentować gminę w różnych obszarach: gospodarka, podejście do inwestorów, zachęty, które w ich stronę kierujemy. Zostało to zauważone przez kapitułę i 28 października miałem zaszczyt odbierać statuetkę Lidera Rozwoju Regionalnego 2016.

Jak to się stało, że gmina Sompolno została dostrzeżona przez kapitułę tej nagrody?

Polska Agencja Przedsiębiorczości rozsyłała do samorządów terytorialnych w całej Polsce ankiety. Na ich podstawie zostały ogłoszone nominacje. Informacje , o które proszono nas w ankiecie, zapewne zrobiły wrażenie na kapitule. Miałem również spotkanie z przedstawicielami Polskiej Agencji Przedsiębiorczości, rozmawialiśmy o problemach gminy, o jej przyszłości i rozwoju, o nowych inwestycjach i zachętach dla inwestorów. To było takim kluczowym  kryterium tej nagrody – w jaki sposób samorząd chce pozyskiwać inwestorów. Myślę, że te dwie akcje: szczegółowe informacje w ankiecie i żywa rozmowa z  przedstawicielami Polskiej Agencji Przedsiębiorczości przerodziła się w tytuł Lidera Rozwoju Regionalnego 2016.  Jesteśmy jedyna gminą powiatu konińskiego, która ten tytuł otrzymała.

Jakie mogą być skutki tego tytułu?

Największym sukcesem tego tytułu byłoby nawiązanie współpracy i ściągnięcie inwestorów do gminy Sompolno, zresztą  taki był cel organizacji tego Kongresu, by nawiązać współpracę między samorządem a przedsiębiorcami.

To w jaki sposób gmina Sompolno zachęca inwestorów, by to właśnie tutaj realizowali swoje zamierzania?

Przede wszystkim pokazujemy, że dysponujemy gruntami inwestycyjnymi. Są to grunty, które przez wiele lat były nieużytkami. Przygotowaliśmy ofertę inwestycyjną na 6 ha gruntu przy obwodnicy naszego miasta. W listopadzie odbędzie się przetarg na te grunty i mam nadzieję, że znajdziemy na nie nabywcę. A kolejnymi zachętami są zwolnienia podatkowe. Dzięki decyzji radnych Rady Miejskiej w Sompolnie takie zwolnienia istnieją już kilka lat. W czasie rozmów, które prowadziłem w Lublinie, to właśnie aspekt ulg podatkowych był bardzo ważny. To nasz wielki atut, że proponujemy potencjalnym inwestorom ulgi podatkowe.

Ostatnio można zauważyć bardzo dużą promocje naszej gminy, czemu ma to służyć?

Promocji naszej gminy do tej pory nie było żadnej, należy to otwarcie powiedzieć. Bez tych działań będziemy zwykłą gminą, zauważoną przez niewielu. Mam nadzieję, że nasze starania pozwolą stwierdzić, że będziemy gminą rozpoznawalną nie tylko w powiecie konińskim, ale w całej Wielkopolsce, a nawet na tle całego kraju. I to już widać, chociażby powyższy sukces o tym świadczy. Promujemy to, co najlepsze w naszej gminie, czyli sadownictwo, a obecnie także tereny inwestycyjne. Jest jeszcze jedna gałąź – turystyka w oparciu o powstający zbiornik wodny. W Lublinie to właśnie prezentowałem, że gmina ma być oparta na tych trzech filarach: sadownictwo, turystyka i tereny inwestycyjne.

Oprócz samego plebiscytu i nagrody, nasza gmina mogła prezentować stoisko, które wzbudziło szerokie zainteresowanie .

W ramach całego kongresu były organizowane także targi Przestrzeń marki . Zaprezentowaliśmy najpiękniejsze stoisko – tak uznali wszyscy wystawcy. Pracownicy postarali się, by stoisko było adekwatne z tym, o czym mówiłem na kongresie, a więc z tradycją sadowniczą. Przygotowaliśmy także film promujący gminę Sompolno, który powstał dzięki dobrej współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich w Marcjankach, a który można również obejrzeć na kanale gminy Sompolno na YouTubie.

Bartosz Śliwicki, Ale!Radio

POWIĄZANE

Popularne wpisy

Ostatnio komentowane