Dziś jest:

Jubileusz Dębowiaków

Autor: / Możliwość komentowania Jubileusz Dębowiaków została wyłączona / 302 Wyświetleń / 9 lutego 2015

31 stycznia 2015 roku Zespół folklorystyczny Dębowiacy obchodził Jubileusz 20- lecia istnienia. Działalność artystyczna „Dębowiaków” stanowi wspaniałą formę promocji tradycji i kultury gminy Sompolno. Zespół swym zapałem i zamiłowaniem do folkloru kultywuje tradycje i pielęgnuje folklor, dba o dobre imię naszej gminy oraz sławi piękno naszego regionu.
Folklor prezentowany przez Zespół Debowiacy dotyczy Kujaw i ziemi Dobrzyńskiej, gdyż Sompolno niegdyś należało do regionu kujawskiego i to dziedzictwo było najbliższe sercu mieszkańców miasta, a przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycje zachowały swą nienaruszoną formę w przyśpiewkach, obrzędach, tańcach i piosenkach tak bliskich naszym rodakom i współmieszkańcom.
Zespół Folklorystyczny Dębowiacy czerpie z bogatego dziedzictwa regionu Kujaw. Posiada stroje wzorowane na autentycznych strojach ludowych z uwzględnieniem podgrupy Sompoleńskiej dawniej nazywanej Dębowiacką. Dębowiacy to zespół wielopokoleniowy przekrój wiekowy biegnie od dzieci poprzez ludzi dorosłych po seniorów. W skład zespołu wchodzi kapela: złożona z pięciu muzyków grających na kontrabasie, akordeonie, bębenku, klarnecie i skrzypcach oraz zespołu taneczno – wokalnego złożonego z 12 osób.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Sompolnie

Przeczytaj również: