2.8 C
Sompolno
piątek, 24 czerwca, 2022
Strona głównaAktualnościOdsłonięcie tablicy upamiętniającej Bitwę pod Sompolnem

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Bitwę pod Sompolnem

12 września, w gorący dzień,  odbyły się w Sompolnie uroczystości związane z odsłonięciem tablicy upamiętniającej Bitwę pod Sompolnem z 1939 roku. Honorowym gościem obchodów był Generał Jan Podhorski, uczestnik w/w bitwy. Pan General pomimo sędziwego wieku, ma doskonałą pamięć i jest w świetnej kondycji. Uroczystości rozpoczęły się spotkaniem z młodzieżą w ZSP im. Henryka Sienkiewicza w Sompolnie. W spotkaniu uczestniczyła młodzież licealna, oraz uczniowie gimnazjów. Nad całością czuwała nauczycielka historii Pani Ewa Malec.

Ciąg dalszy uroczystości rozpoczął się mszą świętą w kościele parafialnym w Sompolnie. Po mszy św. wszystkie zgromadzone osoby przemaszerowały  pod Ratusz Miejski. Przy tablicy została wystawiona warta honorowa, przeprowadzono apel pamięci oraz wykonano salwę honorową przez żołnierzy z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonał generał brygady Jan Podhorski oraz Burmistrz Miasta Sompolno Roman Bednarek. W imieniu mieszkańców Sompolna, kwiaty pod tablicą złożył Przewodniczący Samorządu Mieszkańców Pan Łukasz Jankowski. Kwiaty złożył również przedstawiciel 33. BLTr pułkownik Marcin Balcerzak.

Uroczystość uświetniły występy przygotowane przez M-GOK w Sompolnie. W uroczystości udział wzięła 33. Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu, Sompoleńska Orkiestra Dęta z mażoretkami, Młodzież z klas mundurowych z ZSP im. H. Sienkiewicza w Sompolnie, szkolna grupa rekonstrukcji historycznych działająca przy II L.O. im. K.K. Baczyńskiego w Koninie, poczty sztandarowe szkół z Sompolna oraz poczet sztandarowy Związków Kombatantów Osób Represjonowanych i Byłych Więźniów Politycznych w Sompolnie. Wśród zaproszonych gości byli m.in. samorządowcy, Radni Rady Miejskiej w Sompolnie, Radni Rady Powiatu Konińskiego, dyrektorzy jednostek samorządowych.

Kolejnym i już ostatnim etapem uroczystości, była prezentacja w M-G BP w Sompolnie wystawy poświęconej Generałowi Janowi Podhorskiemu oraz publikacji  wydrukowanej przez Gminę Sompolno, której autorami są Agata i Krzysztof Żabierek.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom i mieszkańcom Sompolna za wzięcie udziału w uroczystościach.

POWIĄZANE

Popularne wpisy

Ostatnio komentowane