2.8 C
Sompolno
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaAktualnościOdsłonięcie tablicy upamiętniającej w LO w Sompolnie

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej w LO w Sompolnie

,, Umarłych wieczność dotąd trwa,

dokąd pamięcią się im płaci”

Wisława Szymborska

 

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej  inicjatora utworzenia Liceum Ogólnokształcącego w Sompolnie i pierwszego dyrektora tej szkoły- Józefa Łukasiaka

 

2 kwietnia 2017roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sompolnie miała miejsce wyjątkowa uroczystość – odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej pierwszego dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Sompolnie- Józefa Łukasiaka  ( 1896- 1951).

Dziś młodzi ludzie potrzebują autorytetów, ludzi, za którymi mogliby podążać  – mówił dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sompolnie – Jacek Żerkowski w powitalnym przemówieniu. Stąd narodził się pomysł upamiętnienia wybitnego nauczyciela, społecznika i patrioty – Józefa Łukasiaka.

Józef  Łukasiak przybył do Sompolna w 1931 roku, obejmując stanowisko kierownika Szkoły Powszechnej.  Ostatnie dwa lata przed wojną pracował w inspektoracie szkolnym w Kole.  We wrześniu 1939 r.  brał udział w obronie Warszawy, w późniejszym czasie był wywieziony na przymusowe roboty do Niemiec. W 1945 roku wrócił do Sompolna i już w lutym organizował szkolnictwo. Znalazł się w grupie inicjatorów powołania w budynku dawnego gimnazjum niemieckiego, szkoły średniej o nazwie Samorządowe Gimnazjum Koedukacyjne stopnia licealnego. Ostatnim miejscem pracy Józefa Łukasiaka była szkoła w Morągu. To z tej placówki, prosto z lekcji, został zabrany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa  i zaprowadzony do aresztu. Krytyka władzy komunistycznej, podyktowana troską o uczniów, przyczyniła się do uznania nauczyciela za wroga klasowego. Bity i torturowany podczas przesłuchań, Józef  Łukasiak  zmarł w areszcie w Morągu w niewyjaśnionych okolicznościach w marcu 1951. W jego pogrzebie brało udział wielu uczniów, mimo zakazu władz.

W uroczystości upamiętniającej Józefa Łukasiaka uczestniczyli m.in. ksiądz biskup Wiesław Alojzy Mering, który dokonał poświęcenia tablicy, starosta koniński – Stanisław Bielik, naczelnik wydziału edukacji  –  Jan Bartczak, przewodniczący Rady Powiatu Konińskiego – Janusz Stankiewicz, radny Rady Powiatu Konińskiego – Waldemar Marciniak, Burmistrz Miasta Sompolno – Roman Bednarek, Wójt  Gminy Wierzbinek – Paweł Szczepankiewicz, dyrektorzy okolicznych placówek kulturalno – oświatowych, emerytowani dyrektorzy, pracownicy, uczniowie oraz absolwenci ZSP w Sompolnie. Honorowymi gośćmi na uroczystości byli przedstawiciele rodziny Józefa Łukasiaka.  Odsłonięcia tablicy dokonali: starosta koniński – Stanisław Bielik, dyrektor ZSP w Sompolnie – Jacek Żerkowski oraz wnuk Józefa Łukasiaka – Grzegorz Gauden.

Odpowiednią oprawę uroczystości zapewniła Sompoleńska Orkiestra Dęta pod batutą pana Zbigniewa Słodkiewicza,  asysta honorowa, składająca się z uczniów klas mundurowych ZSP w Sompolnie oraz uczniowie pozostałych klas i absolwenci. Zgromadzeni goście, a zwłaszcza członkowie rodziny Józefa Łukasiaka  ze wzruszeniem wysłuchali ekspresyjnej recytacji wierszy Zbigniewa Herberta: Pan od przyrody i Pan Cogito oraz pięknego wykonania pieśni, m. in. Miejcie nadzieję Adama Asnyka i Taki kraj Jana Pietrzaka.

Ta wyjątkowa uroczystość, będąca wyrazem uznania i szacunku dla wspaniałego nauczyciela, gorącego patrioty i szlachetnego człowieka, z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów, nauczycieli, mieszkańców Sompolna i zaproszonych gości.

źródło: ZSP w Sompolnie

POWIĄZANE

Popularne wpisy

Ostatnio komentowane