2.8 C
Sompolno
sobota, 14 września, 2024
Strona głównaAktualności70 lat Biblioteki 1945 – 2015

70 lat Biblioteki 1945 – 2015

Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Sompolnie działa już od 70 lat. Jubileusz jest dobrą okazją do wspomnień całego okresu funkcjonowania tej placówki.

11.11.1945 roku miało miejsce uroczyste otwarcie Gminnej Biblioteki w Sompolnie, jako drugiej w powiecie kolskim, zaraz po Kole. Bibliotekę do życia powołała grupa działaczy społecznych w większości nauczycieli. Na akcie otwarcia zostały złożone 22 podpisy.

Pierwszymi pracownikami Biblioteki byli: Władysław Trzciński, Stanisław Kosiorek, Wacław Puternicki – nauczyciele, którzy pracowali społecznie do 1951 r. Biblioteka mieściła się w budynku przy Placu Wolności nr 1, w którym był także posterunek milicji.

W 1954 w związku z nowym podziałem administracyjnym kraju, Biblioteka zmieniła nazwę z Gminnej na Gromadzką Bibliotekę Publiczną. Zasięgiem działania obejmuje region o obszarze 60 km2, na którym mieszka 10 tys. ludzi, znajduje się 6 Rad Gromadzkich: Łuczywno, Lubstów, Lubstówek, Przystronie, Zakrzewek, Sompolno. Rok później kierownikiem Biblioteki zostaje – Teresa Kuźnik, która w czasie sprawowania tej funkcji przez 35 lat (do 1991) dała się poznać jako doskonały organizator pracy bibliotekarskiej, ceniona popularyzatorka książki i czytelnictwa. Stosowała różnorodne formy pracy z czytelnikiem, począwszy od wieczorów bajek, poprzez organizowanie konkursów, zakładanie kółek zainteresowań, spotkań literackich, wystaw. Prowadziła aktywną działalność w środowisku lokalnym.

Rok 1973 – w związku z nowym podziałem administracyjnym zmieniono nazwę z Osiedlowej na Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna. Nadzór merytoryczny sprawuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Koninie. Do Miejskiej Biblioteki w Sompolnie przynależą Filie Biblioteczne w Lubstowie, Mąkolnie i Ośnie oraz 18 punktów bibliotecznych.
Księgozbiór Biblioteki w Sompolnie liczy 7 801 książek, 615 czytelników, którzy wypożyczyli 13 812 książek.

5 grudnia 1992 – Władze Miasta przekazały klucze do odrestaurowanej Synagogi z przeznaczeniem na Bibliotekę. Rok później nastąpiło uroczyste otwarcie nowych pomieszczeń Biblioteki przy ul. Piotrkowskiej 8, w których znalazły swoje miejsce następujące działy: Wypożyczalnia dla Dorosłych i Czytelnia, Oddział dla Dzieci i Czytelnia, – magazyn książek.

POWIĄZANE

Popularne wpisy

Stypendia wręczone

Dożynki 2024 – fotorelacja

Krew to bezcenny skarb

Ostatnio komentowane