2.8 C
Sompolno
sobota, 14 września, 2024
Strona głównaAktualności„Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej” W M-GBP W SOMPOLNIE

„Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej” W M-GBP W SOMPOLNIE

Bilioteka

Miejsko -Gminna Biblioteka Publiczna w Sompolnie  bierze udział w projekcie „Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej”, prowadzonym przez Ośrodek Karta.

Na stronie Biblioteki Cyfrowej Ośrodka Karta, znajdują się także fotografie z zasobu MGBP  w Sompolnie.
CALT logo

Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej
Miejsko -Gminna Biblioteka Publiczna w Sompolnie

www.sompolno.archiwa.org
www.sompolno.naszabiblioteka.com (CATL)

PRZYŁĄCZ SIĘ I TDOCALENIA, PIELĘGNOWANIA

UPOWSZECHNIANIA HISTORII I TRADYCJI LOKALNEJ.

 

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Sompolnie zgłosiła się do drugiej rundy tego projektu i zostaliśmy zakwalifikowani do jego realizacji jako pierwsi w powiecie konińskim. W ramach projektu założyliśmy Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej w Sompolnie – zbieramy, archiwizujemy, digitalizujemy i upowszechniamy źródła historii i tradycji  naszej gminny. Nośnikami tej historii są liczne dokumenty osobiste, lokalne zdjęcia, korespondencja wojenna, fotografie i inne pamiątki  tworzące historię gminy Sompolno. Do chwili obecnej opublikowaliśmy już 1200 fotografii i dokumentów, praca ta ciągle jest kontynuowana, a drugie tyle czeka za opublikowaniem. Dzięki dobrej woli ofiarodawców, którzy chętnie dzielą się swoimi prywatnymi pamiątkami, mieszkańcy naszej ,,małej ojczyzny”, a zwłaszcza Ci najmłodsi mają możliwość poznania historii rodzinnych miejscowości, przekonania się naocznie jak rozwijała się infrastruktura, budownictwo, jakie ważne wydarzenia odbywały się w poszczególnych miejscowościach.

W Archiwum znajdują się przede wszystkim wspomnienia i kolekcje osobiste. Najwięcej jest fotografii portretowych oraz okolicznościowych: śluby, wesela, pierwsze komunie. Na niektórych widać różne formy spędzania wolnego czasu, codzienną pracę mieszkańców miasteczek czy wsi, życie artystyczno-kulturalne, lokalnych twórców. Duża część to zdjęcia i widokówki, przedstawiające zabytki miejskiej architektury czy wiejskie pejzaże. Na niektórych uwidocznione zostały wydarzenia – te o charakterze lokalnym, jak uroczystości kościelne,  odsłonięcie pomnika, odzyskanie praw miejskich, czy wycieczki krajoznawcze, ale też te o znaczeniu ogólnopolskim, jak obchody 1 Maja. Wśród nich są archiwalia datowane już od drugiej połowy XIX wieku, aż do końca ubiegłego stulecia.

Fotografie są prezentowane w kolekcjach tematycznych. Informacje o zdjęciach są opracowywane zgodnie z międzynarodowym standardem IPTC. Każde z nich zawiera: datę, miejsce wykonania, opis, autora, właściciela i słowa kluczowe opisujące zdjęcie. Serwis pozwala na zawansowane wyszukiwanie fotografii poprzez wpisanie słowa w polu wyszukiwarki. Dzięki temu możemy znaleźć osoby, miejsca czy konkretnego wydarzenia. Serwis posiada rozbudowaną i nowoczesną nawigację. Wielkim ułatwieniem jest także linia czasu, poprzez którą można wyszukiwać zdjęcia z określonego przedziału czasu i konkretnego roku.  Każde zdjęcie jest opatrzone unikalną sygnaturą. Pozwala to na kontakt z instytucjami posiadającymi prawa autorskie.

Szanowni Państwo, jeżeli chcecie ocalić od zapomnienia i podzielić się posiadanymi pamiątkami rodzinnymi, spopularyzować mniej znane fragmenty historii regionalnej, lokalne wydarzenia, ludzi, miejsca, materiały źródłowe z dawnych lat: okresu przedwojennego, wojennego czy to lat PRL – ZAPRASZAMY DO NAS!  Przynieście swoje stare zdjęcie, dokumenty, pamiątki dotyczące rodziny oraz naszej ,,małej ojczyzny”- udostępnijcie do zeskanowania. Dzięki nim możemy pokazać historię regionu oczami osób go zamieszkujących, nie poprzez naukowe publikacje. Za wszystkie otrzymane materiały źródłowe serdecznie DZIĘKUJEMY.

 

 

POWIĄZANE

Popularne wpisy

Stypendia wręczone

Dożynki 2024 – fotorelacja

Krew to bezcenny skarb

Ostatnio komentowane