2.8 C
Sompolno
niedziela, 2 kwietnia, 2023
Strona głównaAktualności„Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej” W M-GBP W SOMPOLNIE

„Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej” W M-GBP W SOMPOLNIE

Bilioteka

Miejsko -Gminna Biblioteka Publiczna w Sompolnie  bierze udział w projekcie „Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej”, prowadzonym przez Ośrodek Karta.

Na stronie Biblioteki Cyfrowej Ośrodka Karta, znajdują się także fotografie z zasobu MGBP  w Sompolnie.
CALT logo

Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej
Miejsko -Gminna Biblioteka Publiczna w Sompolnie

www.sompolno.archiwa.org
www.sompolno.naszabiblioteka.com (CATL)

PRZYŁĄCZ SIĘ I TDOCALENIA, PIELĘGNOWANIA

UPOWSZECHNIANIA HISTORII I TRADYCJI LOKALNEJ.

 

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Sompolnie zgłosiła się do drugiej rundy tego projektu i zostaliśmy zakwalifikowani do jego realizacji jako pierwsi w powiecie konińskim. W ramach projektu założyliśmy Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej w Sompolnie – zbieramy, archiwizujemy, digitalizujemy i upowszechniamy źródła historii i tradycji  naszej gminny. Nośnikami tej historii są liczne dokumenty osobiste, lokalne zdjęcia, korespondencja wojenna, fotografie i inne pamiątki  tworzące historię gminy Sompolno. Do chwili obecnej opublikowaliśmy już 1200 fotografii i dokumentów, praca ta ciągle jest kontynuowana, a drugie tyle czeka za opublikowaniem. Dzięki dobrej woli ofiarodawców, którzy chętnie dzielą się swoimi prywatnymi pamiątkami, mieszkańcy naszej ,,małej ojczyzny”, a zwłaszcza Ci najmłodsi mają możliwość poznania historii rodzinnych miejscowości, przekonania się naocznie jak rozwijała się infrastruktura, budownictwo, jakie ważne wydarzenia odbywały się w poszczególnych miejscowościach.

W Archiwum znajdują się przede wszystkim wspomnienia i kolekcje osobiste. Najwięcej jest fotografii portretowych oraz okolicznościowych: śluby, wesela, pierwsze komunie. Na niektórych widać różne formy spędzania wolnego czasu, codzienną pracę mieszkańców miasteczek czy wsi, życie artystyczno-kulturalne, lokalnych twórców. Duża część to zdjęcia i widokówki, przedstawiające zabytki miejskiej architektury czy wiejskie pejzaże. Na niektórych uwidocznione zostały wydarzenia – te o charakterze lokalnym, jak uroczystości kościelne,  odsłonięcie pomnika, odzyskanie praw miejskich, czy wycieczki krajoznawcze, ale też te o znaczeniu ogólnopolskim, jak obchody 1 Maja. Wśród nich są archiwalia datowane już od drugiej połowy XIX wieku, aż do końca ubiegłego stulecia.

Fotografie są prezentowane w kolekcjach tematycznych. Informacje o zdjęciach są opracowywane zgodnie z międzynarodowym standardem IPTC. Każde z nich zawiera: datę, miejsce wykonania, opis, autora, właściciela i słowa kluczowe opisujące zdjęcie. Serwis pozwala na zawansowane wyszukiwanie fotografii poprzez wpisanie słowa w polu wyszukiwarki. Dzięki temu możemy znaleźć osoby, miejsca czy konkretnego wydarzenia. Serwis posiada rozbudowaną i nowoczesną nawigację. Wielkim ułatwieniem jest także linia czasu, poprzez którą można wyszukiwać zdjęcia z określonego przedziału czasu i konkretnego roku.  Każde zdjęcie jest opatrzone unikalną sygnaturą. Pozwala to na kontakt z instytucjami posiadającymi prawa autorskie.

Szanowni Państwo, jeżeli chcecie ocalić od zapomnienia i podzielić się posiadanymi pamiątkami rodzinnymi, spopularyzować mniej znane fragmenty historii regionalnej, lokalne wydarzenia, ludzi, miejsca, materiały źródłowe z dawnych lat: okresu przedwojennego, wojennego czy to lat PRL – ZAPRASZAMY DO NAS!  Przynieście swoje stare zdjęcie, dokumenty, pamiątki dotyczące rodziny oraz naszej ,,małej ojczyzny”- udostępnijcie do zeskanowania. Dzięki nim możemy pokazać historię regionu oczami osób go zamieszkujących, nie poprzez naukowe publikacje. Za wszystkie otrzymane materiały źródłowe serdecznie DZIĘKUJEMY.

 

 

POWIĄZANE

Popularne wpisy

Ostatnio komentowane