2.8 C
Sompolno
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaAktualności112Czujniki czadu rozdane

Czujniki czadu rozdane

W czwartek, 8 grudnia w Urzędzie Miejskim w Sompolnie przedstawiciele Komenda Państwowej Straży Pożarnej w Koninie mł. kap. Michał Karczewski oraz asp. Andrzej Śliwka w ramach pozyskania środków w Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na realizowanie przedsięwzięcia pn. „Poprawa świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie wpływu pożarów oraz innych zagrożeń na środowisko w ramach realizowanych spotkań z mieszkańcami miasta Konina i powiatu konińskiego” przekazali nieodpłatnie czujniki tlenku Węgla.

Po krótkiej prezentacji oraz instrukcji obsługi i montażu czujników przeprowadzono krótki test, gdzie mieszkańcy mogli wykazać się swoją wiedzą na temat dwutlenku węgla. W Gminie Sompolno czujniki czadu trafiły do 13 osób, których domy ogrzewane są piecami, gdzie zagrożenie czadem jest bardzo duże. Zainstalowany w domu czujnik czadu ma za zadanie zaalarmować domowników o przekroczeniu dopuszczalnego stężenia węgla (CO), zagrażającego życiu i zdrowiu.

Pamiętajmy! Tlenek węgla to cichy zabójca, bo jest niezwykle trudny do wykrycia. Nie ma zapachu, smaku ani barwy, nie podrażnia oczu ani gardła, przez co często nie jesteśmy w stanie zorientować się, gdy zaczyna się ulatniać. Wdychanie nawet małej ilości czadu może powodować silny ból głowy, zatrucia, wymioty, śpiączkę, a nawet śmierć. Dlatego tak ważne jest, by czujki były zamontowane wszędzie tam, gdzie istnieje niebezpieczeństwo zatrucia.

POWIĄZANE

Popularne wpisy

Ostatnio komentowane