2.8 C
Sompolno
niedziela, 1 października, 2023

Galerie zdjęć – rok 2017

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY 2017

W słoneczną niedzielę, 10 grudnia odbył się  po raz drugi Sompoleński Kiermasz Świąteczny. Kiermasz odbył się w sali OSP w Sompolnie. Wszystkie osoby odwiedzające kiermasz twierdziły, że może było poczuć klimat świąt,  a to wszystko za sprawą kolęd zainicjowanych przez podopiecznych Domu Dziennego Pobytu Senior +, pięknych stoisk z rękodziełem,  oraz przechadzającemu się wśród nich Świętemu Mikołajowi. Przygotowania do kiermaszu rozpoczęły się dużo wcześniej, aby można było zaprezentować to wszystko, co udało się stworzyć. Piękne choinki, bombki, aniołki, stroiki, domki z piernika, przetwory, ciasta, ale też sianko pod wigilijny obrus i wiele innych rękodzieł, którymi przystroić można dom na Boże Narodzenie bądź podarować bliskim w trakcie świąt. Na stoiskach zaprezentowali się: ZSP nr 2 w Lubstowie, Szkoła Podstawowa im Adama Mickiewicza z oddziałami gimnazjalnymi w Sompolnie, Świetlica Socjoterapeutyczna, OREW w Marianowie, Szkoła Podstawowa w Zakrzewku, Przedszkole Miejskie w Sompolnie Zielony Zakątek, Szkoła Podstawowa w Ośnie Górnym, Stowarzyszenie Kobiet Inicjatyw Wiejskich, Dom Dziennego Pobytu dla Osób Starszych, KGW Sycewo, KGW Marcjanki, Karolina Linka, Adam Konopski, Alina Rosiak, Jadwiga Stasiak, Wiesława Leśniewska, Monika Osowska, Wioletta Mirecka, Katarzyna Tulisz, Bogumiła Gołaszewska, Niewadzisz Iwona, Beata Bączkowska, Marzena Szcześniak, Falińska Małgorzata i Zofia Augustyniak.  Do zakupów na poszczególnych stoiskach zachęcał niezastąpiony prowadzący Pan Andrzej Prętnicki. Wszyscy wystawcy otrzymali  z rąk Burmistrza Miasta Sompolno Pana Romana Bednarka i Zastępcy Burmistrza Miasta Sompolno Pani Joanna Raźniewskiej podziękowania w formie dyplomu oraz drobne upominki. Szczególne podziękowania za pomoc przy organizacji i uczestnictwo w Sompoleńskim Kiermaszu Świątecznym dla Radnych Rady Miejskiej w Sompolnie Pana Andrzeja Prętnickiego, Pana Piotra Wełnickiego i Pana Bartosza Bartosika, dla pracowników Urzędu Miejskiego w Sompolnie. Podziękowania dla OSP Sompolno za udostępnienie sali oraz dla Spółdzielni Socjalnej Nasza Przyszłość za udostępnienie choinek. Organizatorzy Kiermaszu mają nadzieję, ze zagości on już na stałe w kalendarzu wydarzeń obywających się w Gminie Sompolno.

11 LISTOPADA 2017

W sobotę, 11 listopada odbyły się gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe dla Polaków. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. Gminne obchody rozpoczęły się o godzinie 9.00 uroczystym podniesieniem flagi państwowej przy strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Sompolnie. Następnie delegacje ze sztandarami oraz zaproszeni goście wyruszyli w stronę kościoła pod wezwaniem św. Marii Magdaleny na uroczystą mszę świętą, która rozpoczęła się o godzinie 9.30. Mszę świętą za Ojczyznę odprawił ks. kanonik Mirosław Lament, natomiast kazanie wygłosił ks. wikariusz Mateusz Kamiński. Kolejnym etapem uroczystości było przejście na Plac Wolności pod pomnik "Poległych za Ojczyznę". Na początku tej części uroczystości Sompoleńska Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Macieja Gwoździa wykonała Hymn Polski, następnie głos zabrał Burmistrz Miasta Sompolno Roman Bednarek, przypominając jak ważny i niezwykły jest to dzień. W przemówieniu Burmistrza pojawiły się pytania, czy potrafimy dobrze wykorzystać wolność wywalczoną przez poprzednie pokolenia? czy umiemy się z niej cieszyć? Czy pielęgnujemy ją należycie? Burmistrz zaapelował do mieszkańców, aby 11 listopada był dniem radosnym i wyjątkowym. Prosił, aby motywem przewodnim uroczystości było porozumienie – ponad wszelkimi podziałami. Burmistrz podziękował za udział w uroczystości pocztom sztandarowym, Radnym Rady Miejskiej w Sompolnie i Rady Powiatu Konińskiego, dyrektorom i kierownikom jednostek gminnych, Sompoleńskiej Orkiestrze Dętej, pracownikom UM i M-GOK w Sompolnie oraz przede wszystkim mieszkańcom Gminy Sompolno za wspólne świętowanie narodowego święta. Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wiązanek pod pomnikiem "Poległych za Ojczyznę". Kwiaty złożył przedstawiciel kombatantów, Burmistrz Miasta Sompolno w asyście Zastępcy Burmistrza oraz Skarbnika Gminy Sompolno, Przewodniczący Rady Powiatu Konińskiego, delegacja Radnych Rady Miejskiej oraz Młodzieżowej Rady Miejskiej w Sompolnie, Przewodniczący Samorządu Mieszkańców Miasta Sompolno Łukasz Jankowski oraz przedstawiciele OSP. Na zakończenie uroczystości została odśpiewana przez wszystkich zgromadzonych „Rota”. Uczestnicy uroczystości mieli kotyliony w barwach narodowych wykonane przez podopiecznych i pracowników Domu Dziennego Pobytu Senior + w Sompolnie. Popołudniowym akcentem obchodów Święta Niepodległości w Sompolnie była akademia zorganizowana przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Na scenie zaprezentował się zespół Kwiaciarki, Mażoretki, Lucky Band, grupa gitarzystów, Karolina Sasińska z koła teatralnego, Patrycja Wełnicka oraz Młodzieżowe i Dziecięce grupy wokalne. W drugiej części wzorem roku ubiegłego Burmistrz Miasta Sompolna Roman Bednarek z pomocą instruktora M-GOK śpiewał wraz z publicznością znane i lubiane pieśni patriotyczne.

GRA MIEJSKA - OWOCOWE SOMPOLNO

W słoneczną sobotę, 30 września siedem drużyn wzięło udział w grze miejskiej. Była to już trzecia edycja gry miejskiej organizowanej w Sompolnie przez Gminę Sompolno i Stowarzyszenie Sady Sompolna. Każda z gier ma inny temat przewodni. Tematem przewodnim 3 edycji gry było owocowe Sompolno. Uczestnicy między innymi musieli przybyć na ulicę Jagodową i Poziomkową. Piosenki o owocowych tytułach takie jak: Jabłuszko pełne snu czy Bananowy song śpiewane były na sompoleńskim rynku przy pomocy i akompaniamencie Pana Andrzeja Prętnickiego. Wszystkie drużyny w pokonywaniu trasy i odszyfrowaniu zadań spisały się świetnie, drużyny musiały zjeść jabłko bez użycia rąk, zetrzeć owoce na tarce, albo wspiąć się na ściankę strażacką. Różnice między rywalizującymi były minimalne. Ostatecznie tym razem najlepszą okazała się drużyna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Sompolnie, której opiekunem była Pani Monika Podlasińska, tuż za nią na drugim miejscu uplasowali się reprezentanci UM w Sompolnie, natomiast trzecie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Ośnie Górnym. W grze udział wzięli również nauczyciele przedszkola miejskiego w Sompolnie, nauczyciele ze szkoły podstawowej w Mąkolnie, na czele z panią dyrektor Adeliną Nowak, uczniowie z ZSP nr 2 w Lubstowie, których opiekunem była Pani Monika Antczak oraz uśmiechnięta drużyna Minionków. Po zakończonej rywalizacji na wszystkich czekało pyszne ciasto…oczywiście z jabłkami, oraz grill. Dziękujemy firmie SIM Koło, Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Koninie za ufundowanie nagród oraz Grupie producentów owoców Royal za przekazanie owoców. Organizatorzy dziękują za pomoc Panu Andrzejowi Prętnickiemu, straży OSP Lubstów i OSP Sompolno oraz pracownikom UM w Sompolnie.

VII GMINNA AKCJA KRWIODAWSTWA

29 września 2017 roku w budynku Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 w Sompolnie odbyła się już VII Gminna Akcja Honorowego Poboru Krwi zorganizowana przez Burmistrza Miasta Sompolno. Chętnych do oddania krwi było 64 osoby. Z różnych powodów, po wstępnych badaniach liczba ta uległa nieznacznemu zmniejszeniu. Wśród krwiodawców było 6 osób, które po raz pierwszy zdecydowały się w ten sposób pomóc bliźniemu. Cała akcja przebiegła w miłej atmosferze. Udało się przekazać na rzecz osób chorych i ofiar wypadków cząstkę siebie. Podsumowują zebrano 25,200l. Krew oddali m.in. pracownicy Urzędu Miejskiego w Sompolnie na czele z Burmistrzem Miasta Sompolno Panem Romanem Bednarkiem, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Sompolnie, rodzice uczniów uczęszczających do szkół, bibliotekarki z Gminy Sompolno, a także mieszkańcy gminy Sompolno. Na wszystkie przybyłe osoby czekało przepyszne śniadanie. Organizatorzy akcji serdecznie dziękują wszystkim krwiodawcom za przybycie, Dyrekcji Zespołu Szkolno–Przedszkolnego za użyczenie pomieszczeń oraz pomoc w organizacji, pracownikom Urzędu Miejskiego w Sompolnie za zaangażowanie oraz pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia, personelowi z Rejonowej Rady Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża w Kaliszu za profesjonalizm i życzliwość wobec krwiodawców.

DNI SOMPOLNA 2017

Dni Sompolna rozpoczęły się od Parady Koni w ramach VII Święta Dyszla w niedzielę o godz. 12:30. Zaprzęgi pokonały trasę wyznaczoną ulicami: 11 Listopada, Gimnazjalną, Kaliską oraz Placem Wolności. Paradzie towarzyszył koncert zespołu „Lucky Band” z M-GOK Sompolno. Od godziny 13 widownia podziwiała konkurs ,,Zręczności Powożenia”. W tej rywalizacji najlepiej na dystansie 400 metrów z przeszkodami wypadli: kategoria konie małe pojedyncze- Zbigniew Nowakowski,luzak- Dariusz Wróbel z koniem Nitro z czasem rekordowym 1,08,83 m. W kategorii konie małe pary pierwsze miejsce wywalczył -Janikowski Krzysztof, luzak- Karolina Janikowska wyprzedzając Marcina Wieczorka, któremu pomagała siostra Kinga. Trzecie miejsce zajął Jan Wasielewski z synową Marleną. W kategorii konie duże pojedyncze triumfował Tomasz i Zdzisław Sawikowscy z koniem- Kają. W kategorii konie duże pary zwyciężył Andrzej Twardowski oraz klacze Ara i Sara. Organizatorzy przyznali również puchar za najradośniejszą i najsympatyczniejszą załogę. Puchar ten otrzymali Panowie Lesław Urycki i Mirosław Bartosik z końmi- Pimą i Cymą. Zgromadzona widownia mogła również oglądać pokaz Dżygitówki. To sztuka jazdy konnej o charakterze akrobatycznym. Jej rodowód wywodzi się z Kaukazu. Tak właśnie jeździli niegdyś Kozacy stąd też inaczej zwie się ją woltyżem kozackim. Kozacy wykorzystywali te umiejętności podczas walk. Dziś sztuka ta wzbudza wielkie emocje wśród publiczności, a także przenosi nas jakby w czasie i pomaga przywołać historię tak nam odległą. Występy zespołów artystycznych rozpoczęły grupy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury z Sompolna. Na scenie zaprezentowała się Kapela z Wesela, Lucky Band oraz zespół Session. Następnie wystąpił zespół „MARAQUJA”. Animacje dla dzieci uzupełniły niedzielne popołudnie i umiliły oczekiwanie na gwiazdę wieczoru, którą była Maryla Rodowicz. Wokalistka zaprezentowała swoje największe przeboje, jak i utwory z najnowszej płyty. Zarówno Maryla Rodowicz jak i zespół zaprezentowali się świetnie, z dużym szacunkiem wobec zgromadzonej publiczności. Należy docenić znakomite aranżacje oraz bardzo profesjonalne nagłośnienie. Wielkie podziękowania dla sponsorów, którymi byli: Producent opakowań ABC-PAK Sp. z o.o. Sp.k., Bank BGŻ BNP Paribas S.A., Bank Spółdzielczy w Wierzbinku, INTERMEBLE Sp. z o.o. sp.k., Polkomtel Sp. z o.o. Plus, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych sp. z o.o. w Sompolnie, Skoda ,Pan Sylwester Masternak, Pośrednictwo i Doradztwo Ubezpieczeniowe Zygmunt Smentek, Woda Licheńska, Zakład Usługowo – Handlowy NAFTOHURT Sp. z o. o. Jerzy Sasiński. Dziękujemy również za pomoc i obecność: Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Biuro Powiatowe w Koninie, Odział Doradztwa Rolniczego, Grupa Producentów Owoców Royal SPÓŁKA Z O.O., KRUS Placówka Terenowa Koło Kopalnia Soli Kłodawa, Wielkopolska Grupa Producentów Owoców Fructis spółka z o.o., Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Koninie, Spółdzielnia Mleczarska Września, Pani Barbara Sapa, Pan Szymański. Chcielibyśmy podziękować Wszystkim osobom które odwiedziły Wielkopolski Piknik Sołtysów i Dni Sompolna za tak liczny udział w naszym wspólnym święcie. Dziękujemy za wyrozumiałość wobec zmian, które zostały wprowadzone w tym roku w związku z zapewnieniem bezpieczeństwa, wydzieleniem drogi ewakuacyjnej i zamknięciem jednej z bram z możliwością korzystania z niej tylko przez służby ratunkowe.

XXII WIELKOPOLSKI PIKNIK SOŁTYSÓW

Od samego początku głównym organizatorem Wielkopolskiego Pikniku Sołtysów jest Gmina Sompolno, współorganizatorami są Wydawnictwo Przegląd Koniński oraz Wielkopolskie Stowarzyszenie Sołtysów. Patronat honorowy nad imprezą objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego Pan Marek Woźniak. Pogoda dopisała, była wymarzona na dwudniową zabawę i świętowanie. Jak co roku, na piknik licznie przybyli mieszkańcy gminy Sompolno oraz goście. Tradycyjnie było wiele atrakcji dla dorosłych i dzieci min.: wesołe miasteczko, liczne i kolorowe stoiska z zabawkami, balonami, gastronomia, słodycze dla małych i dużych. Można było zasięgnąć porady u przedstawicieli instytucji wspierających rolnictwo i rolników. W tym roku Piknik rozpoczął się od prezentacji 5-ciu finalistów konkursu na NAJPOPULARNIEJSZEGO SOŁTYSA REGIONU KONIŃSKIEGO. Oficjalnego uroczystego rozpoczęcia Pikniku dokonali: Pan Roman Bednarek – Burmistrz Miasta Sompolno, Pan Stanisław Piguła Dyrektor Generalny Wydawnictwa Przegląd Koniński oraz Pan Ireneusz Niewiarowski Prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów. Występy na scenie zainaugurowała Sompoleńska Orkiestra Dęta wykonując swoje najlepsze utwory. Orkiestrze towarzyszyły Mażoretki prezentując choreograficzny układ taneczno – marszowy do muzyki orkiestry. Znakomity występ Sompoleńskiej Orkiestry Dętej i Mażoretek został nagrodzony brawami i uznaniem wśród licznie zgromadzonej publiczność. Następnie na scenie zaprezentował się zespół "KRIS BAND SHOW". Kolejnym punktem Pikniku Sołtysów było rozstrzygnięcie konkursu na najpopularniejszego Sołtysa. Najwięcej głosów w tym roku uzyskała pani Agnieszka Trawińska z sołectwa Zakrzewek (Gmina Wierzbinek) drugie miejsce zdobył Czesław Piotr Kucharski z sołectwa Czartówek (Gmina Skulsk), trzecie miejsce przypadło Bogdanowi Kaczmarkowi z sołectwa Dziedzice (Gmina Lądek), z nominacji do finałowej piątki cieszyła się pani Wioletta Gorzelińska z sołectwa Stefanowo reprezentująca Gminę Sompolno. Po rozstrzygnięciu konkursu na scenie zaprezentowała się gwiazda wieczoru - zespół "Piękni i Młodzi". Zespół zgromadził wielką rzesze swoich fanów, którzy to wspólnie śpiewali największe hity zespołu takie jak: "Ona jest taka cudowna", "Niewiara". Na zakończenie dnia odbył się pokaz fajerwerków i zabawa taneczna. Wielkie podziękowania dla sponsorów, którymi byli: Producent opakowań ABC-PAK Sp. z o.o. Sp.k., Bank BGŻ BNP Paribas S.A., Bank Spółdzielczy w Wierzbinku, INTERMEBLE Sp. z o.o. sp.k., Polkomtel Sp. z o.o. Plus, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych sp. z o.o. w Sompolnie, Skoda ,Pan Sylwester Masternak, Pośrednictwo i Doradztwo Ubezpieczeniowe Zygmunt Smentek, Woda Licheńska, Zakład Usługowo – Handlowy NAFTOHURT Sp. z o. o. Jerzy Sasiński. Dziękujemy również za pomoc i obecność: Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Biuro Powiatowe w Koninie, Odział Doradztwa Rolniczego, Grupa Producentów Owoców Royal SPÓŁKA Z O.O., KRUS Placówka Terenowa Koło Kopalnia Soli Kłodawa, Wielkopolska Grupa Producentów Owoców Fructis spółka z o.o., Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Koninie, Spółdzielnia Mleczarska Września, Pani Barbara Sapa, Pan Szymański. Chcielibyśmy podziękować Wszystkim osobom które odwiedziły Wielkopolski Piknik Sołtysów i Dni Sompolna za tak liczny udział w naszym wspólnym święcie. Dziękujemy za wyrozumiałość wobec zmian, które zostały wprowadzone w tym roku w związku z zapewnieniem bezpieczeństwa, wydzieleniem drogi ewakuacyjnej i zamknięciem jednej z bram z możliwością korzystania z niej tylko przez służby ratunkowe.

DZIEŃ DZIECKA 2017

W niedzielne, 4 czerwca, na boisku przy Urzędzie Miejskim w Sompolnie odbyły się trzy połączone imprezy dla dzieci: Dzień Dziecka, Dzień Sportu oraz Muzyczny Złaz Super Gwiazd. Choć pogoda płatała figle humory wszystkim uczestnikom dopisywały. Można było oglądać występy przygotowane przez MGOK Sompolno, Przedszkole i Szkołę Podstawową w Sompolnie, Szkołę Podstawową i Gimnazjum w Mąkolnie oraz Gimnazjum w Lubstowie. Był śpiew, taniec i gra na instrumentach. Dzieci tworzyły piękne ilustracje za pomocą kolorowej kredy. Wszystkie dzieci mogły wziąć udział w sportowych rozgrywkach. Animatorzy z Orlika przygotowali bardzo ciekawe konkurencje. Uczniowie rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych i walczyli o zwycięstwo dla swojej szkoły. Po podsumowaniu wszystkich zdobytych medali, w rywalizacji szkół I miejsce zajął ZSP nr 1 w Sompolnie, II miejsce ZS nr 3 w Mąkolnie, III miejsce Szkoła Podstawowa w Ośnie, a miejsce IV ZSP nr 2 w Lubstowie. Nauczycielom – opiekunom uczniów, z poszczególnych szkół, pamiątkowe puchary wręczył wiceprezes Gminnego Klubu Sportowego w Sompolnie Pan Szymon Stankiewicz. Wszystkie dzieci mogły bawić się do woli na terenie „dmuchanego miasteczka”, zdobyć zamek, poskakać na trampolinie, czy sprawdzić swoją koordynację wchodzą do dmuchanej piłki. Z wszystkich atrakcji można było skorzystać nieodpłatnie.

RUNMAGEDDON LUBSTÓW 2017

Runmageddon zwiastuje początek ery biegów ekstremalnych oferując jego uczestnikom niezapomniane wrażenia. To wydarzenie nastawione było na dobrą zabawę, do której pretekstem był wysiłek fizyczny i rywalizacja o miano najtwardszego zawodnika. Uczestnicy wspinali się, czołgali, brnęli w błocie, skakali, przechodzili pod samochodem strażackim, a także mierzyli się z wodą. Gmina Sompolno przy współudziale Powiatu Konińskiego zorganizowała „Runmagedon – Morderczy Trening” w pobliżu terenów pokopalnianych, byłej odkrywki węgla brunatnego Lubstów. Impreza miała zasięg krajowy, ale jej prostsza formuła sprawiła, że w treningu mogli wziąć udział także początkujący zawodnicy, czy szukający wrażeń miłośnicy biegania. Organizatorzy – oprócz biegu otwartego – zaprosili do rywalizacji drużyny gmin powiatu konińskiego w Koninie. W Treningu udział wzięły drużyny z : Ślesina, Starostwa Powiatowego w Koninie, Rychwała, Wilczyna, Kleczewa do rywalizacji stanęły również drużyny: PAK KWB Konin S.A., firma ABC PAK z siedzibą w Sompolnie, uczniowie ZSP w Sompolnie, drużyna Badminton Team oraz gospodarze drużyna samorządowców z Sompolna. Sompolno reprezentował : Burmistrz Miasta Sompolno Roman Bednarek oraz Zastępca Burmistrza Joanna Raźniewska, Marzena Jankowska, Patryk Dreslerski oraz Tomasz Rybicki. W rywalizacji drużyn na podium uplasowały się zespoły: z Wilczyna, Kleczewa oraz przedstawiciele ABC PAK. Na wszystkich uczestników treningu czekała ciepła zupa i dobre słowo. Runmageddon to największy cykl ekstremalnych biegów przez przeszkody w Polsce. Współorganizatorami imprezy była Fundacja Runmageddon oraz firma Extreme Events. Sponsorami imprezy był Pan Paweł Sylwestrzak, ABC-PAK Sp.z o o. Sp.K oraz PAK KWB Konin S.A. Impreza nie byłaby możliwa gdyby nie pomoc Starostwa Powiatowego w Koninie oraz wszystkich Gmin biorących udział w rywalizacji. Organizatorzy składają duże podziękowania WSZYSTKIM jednostką OSP z terenu Gminy Sompolno bez Was nie byłoby tak perfekcyjnie. Uczniom z klas mundurowych ZSP im. H. Sienkiewicza w Sompolnie na czele z opiekunem Panią Renatą Czarkowską. Serdecznie podziękowania kierujemy również do Pani Pauliny Piaseckiej oraz Panów Juliana Zielińskiego i Janusza Zielińskiego za wyrozumiałość i możliwość wejścia na działki. Zdjęcia: sompolno.pl, sompolno24 oraz Michał Rusin

XXV RAJD ROWEROWY

W sobotę, 6 maja, już po raz XXV odbył się Rajd Rowerowy Bez Uzależnień, organizowany przez Burmistrza Miasta Sompolno Pana Romana Bednarka oraz Gminną Komisję Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sompolnie. Pogoda w sobotnie przedpołudnie, była dość kapryśna. Pomimo delikatnych opadów na stracie stawiło się liczne grono mieszkańców naszej Gminy. Tym razem na trasie 20 kilometrowego rajdu wystartowało około 150 miłośników dwóch kółek.. Trasa tegorocznego rajdu przebiegała przez miejscowości: Sompolno, Biele, Nową Wieś, Koszary, Racięcice, Lubstów powracając do siedziby Gminy. Po dość wyczerpującej przejażdżce, który zaskakiwał rowerzystów różnymi pagórkami, górkami wszystkich zaproszono na mała przerwę, podczas, której można było zjeść przepyszną grochówkę, podawaną w przepięknej posesji Pana Stanisława Muszyńskiego. Jak co roku bardzo pomocni okazali się druhowie OSP Racięcice oraz OSP Mostki. Nie zabrakło także funkcjonariuszy Komisariatu Policji, którzy skutecznie zabezpieczali kolumnę rowerową podczas rajdu. Na zakończenie rozlosowano nagrodę ufundowaną przez Burmistrza Miasta Sompolno. Główna nagrodą był rower. Zwyciężczynią dwukołowca została Krystyna Szałkiewicz z Bronisławy. Szczególne podziękowania dla Pana Stanisława Muszyńskiego, który zaprosił dzielną grupę rowerzystów do własnej, barwnej i niesamowitej posesji na regenerację sił.

GMINNY DZIEŃ STRAŻAKA 2017

„Pododdział Baczność!! Na lewo patrz!” …tą komendą oraz złożeniem meldunku o gotowości pododdziałów z terenu gminy Sompolno do uroczystych obchodów Gminnego Dnia Strażaka rozpoczęła się uroczystość w Sompolnie. Meldunek złożył Komendant Miejsko-Gminny ZOSP RP w Sompolnie druh Marek Wesołowski, a odbierał Burmistrz Miasta Sompolno Roman Bednarek, który jedocześnie jest czynnie działającym strażakiem w jednostce OSP Sompolno. Następnie, zgodnie z ceremoniałem pożarniczym, według którego przebiegała uroczystość, poczet flagowy w takt Hymnu Państwowego wciągnął biało czerwoną flagę na maszt. Wszyscy obecni na uroczystości stanęli w postawie zasadniczej, a mundurowi w tym czasie salutowali. Przy wiejącej fladze Polski na szczycie masztu, w uformowanej kolumnie, krokiem defiladowym udano się do kościoła na mszę świętą. Po nabożeństwie wszyscy zgromadzeni udali się na Plac Wolności, gdzie uczestniczono w uroczystości uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po zakończeniu uroczystości przemaszerowano do jednostki OSP Sompolno, gdzie odbyła się oficjalna część obchodów Gminnego Dnia Strażaka. Po złożeniu wiązanki przez delegację strażaków, pod tablicą upamiętniającą założyciela Ochotniczej Straży Pożarnej w Sompolnie księdza Antoniego Bludzińskiego, Burmistrz Miasta Sompolno przywitał wszystkich przybyłych strażaków i gości jednocześnie dziękując Druhną i Druhom za trud i poświęcenie na rzecz ochrony zdrowia i mienia gminy Sompolno.

ŚWIĘTA MAJOWE 2017

3 maja odbyły się uroczystości upamiętniające 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Majowej. O godzinie 9.30 rozpoczęła się uroczysta msza święta z udziałem pocztów sztandarowych, Sompoleńskiej Orkiestry Dętej oraz licznie zgromadzonych mieszkańców Gminy Sompolno. Po zakończeniu mszy świętej wszystkie zebrane osoby przeszły na Plac Wolności, gdzie uczestnicy obchodów mogli wysłuchać koncertu patriotycznego przygotowanego przez M-GOK Sompolno Młodzież wierszem jak i piosenką podkreśliła uroczysty charakter spotkania. Burmistrz miasta Sompolno Roman Bednarek podziękował za patriotyzm oraz szacunek do wartości wywalczonych przed wieki. Przedstawiciele władz gminnych i powiatowych oraz przedstawiciele straży pożarnych złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem "Poległym za Ojczyznę". Na zakończenie uroczystości liczna grupa dorosłych, dzieci i młodzieży zatańczyła poloneza-nasz narodowy taniec. Tańczący byli serdecznie wspierani i oklaskiwani przez zebrane osoby. Tańczące osoby przygotowała Pani instruktor Michalina Trawińska. Mamy nadzieję, ze wspólne tańczenie poloneza wpisze się już na stałe w przebieg majowych uroczystości.

KIERMASZ WIELKANOCNY 2017

W niedzielę,2 kwietnia odbył się, na Placu Wolności w Sompolnie. Wielkanocny Kiermasz Świąteczny. Pogoda dopisała, było wiosennie, ciepło i słonecznie. Na stoiskach zaprezentowało się blisko 20 wystawców. Swoje stoiska miały m.in. KGW Marcjanki, KGW Sycewo, Stowarzyszenie Kobiet Inicjatyw Wiejskich, ZSP nr 2 w Lubstowie, Świetlica Socjoterapeutyczna w Sompolnie, Dom Dziennego Pobytu dla Seniora, OREW w Marianowie. Swoje stoiska miały również osoby indywidualne, zarówno z terenu Gminy Sompolno, jak i z poza m. in. z Gminy Wierzbinek, Grodziec, Stare Miasto oraz z Konina. Liczba osób odwiedzających i kupujących również była imponująca, przyczyniła się do tego zapewne pogoda i lokalizacja kiermaszu. Wszystkie stoiska były wyjątkowo barwne i ciekawe. Arcydzieła przyciągały wzrok i zachęcały do kupna. Prace wystawione na wszystkich stoiskach zasługiwały na uwagę. Były jajka dekorowane wieloma metodami wyjątkowo imponujące były u Pań Aliny Rosiak, Karoliny Woźniak, Barbary i Grażyny Trawińskiej oraz Honoraty Bagrowskiej. Dekoracje, stroiki, zające z materiału można było znaleźć na stoisku Pani Ewy Wojciechowskiej i Pani Grażyny Adamiak, wyjątkowo kolorowo było u Pań Marty Goździk i Jadwigi Karolak. Odwiedzający mogli zakupić palemki, koszyczki wielkanocne u Kół Gospodyń Wiejskich, apetyczne babeczki kusiły na stoisku Świetlicy Socjoterapeutycznej, a śliczne kartki wielkanocne sprzedawali uczniowie z Lubstowa. Ozdoby wykonane z tzw. „papierowej wikliny” można było kupić u Pani Mariany Piskorskiej, a cały słomiany zwierzyniec prezentował się u Pani Wiesławy Natywy. Chyba nie było osoby, która nie zatrzymałaby się przy stoisku z obrazami malowanymi przez Panią Elżbietę Filipowską. Pyszny pasztet i apetyczne wypieki można było skosztować u członkiń Stowarzyszenia Kobiet Inicjatyw Wiejskich, wg jury było to najładniejsze stoisko. Jury, w składzie Joanna Raźniewska, Justyna Zielińska i Marcin Bekier musiało podjąć trudną decyzję. Wszystkie stoiska były estetyczne, pomysłowe. Każdy z uczestników otrzymał drobne upominki i podziękowania uczestnictwa podpisane, przez organizatorów. Organizatorami kiermaszu był Burmistrz Miasta Sompolno Roman Bednarek, M-GOK w Sompolnie oraz Stowarzyszenie Sady Sompolna. Organizatorzy przygotowali również niespodziankę dla najmłodszych, dzieci mogły ozdabiać wielkanocne pisanki, miały do dyspozycji różnorodne materiały, technika wykonania była dowolna. Pisanki dekorowali również Burmistrz, Zastępca Burmistrz, oraz Skarbnik Gminy Sompolno. W strojach ludowych, z muzyką i śpiewem pomiędzy stoiskami przechadzali się członkowie zespołu Dębowiacy i Kapeli z Wesela. Piękna Kujawianka częstowała wszystkich słodkościami. Organizatorzy składają podziękowania za pomoc w organizacji kiermaszu Druhom z OSP Sompolno i OSP Lubstów i Panu Andrzejowi Prętnickiemu.

MARSZ NORDIC WALKING

W sobotę 1 kwietnia, odbyło się spotkanie pod nazwą prima aprilisowy Nordic Walking – przez zdrowie do integracji. Na starcie w Radowie, nieopodal jeziora Mąkoleńskiego, spotkało się przeszło 80 zwolenników poruszania się w plenerze. Idealna pogoda, świetna organizacja, liczne atrakcje sprawiły, że przesympatyczna wielopokoleniowa grupa pokonała maszerując trasę liczącą ok 5 kilometrów. Organizatorką marszu była sołtys Koloni Lipiny Pani Anna Bollin, która marsz organizowała po raz drugi. Pani Sołtys zachęcała wszystkich do wspólnej aktywności. Trasa marszu był malownicza. Pokonali ją zarówno wprawieniu w marszu z kijkami, jak i całe rodziny z małymi dziećmi. Wszyscy uczestnicy maszerowali ze śpiewem na ustach, których inicjatorem był Pan Andrzej Prętnicki. Po zakończeniu marszu na wszystkich czekały słodkie wypieki przygotowane przez Panie ze Stowarzyszenia Kobiet Inicjatyw Wiejskich w Mąkolnie. Patronat nad marszem objął Burmistrz Miasta Sompolno Roman Bednarek, który z wszystkim uczestnikami przeszedł całą trasę. Burmistrz przygotował też drobne upominki dla każdego uczestnika marszu. Wśród uczestników marszu odbyło się losowanie cennych nagród, o ufundowanie, których poprosiła sponsorów Pani sołtys. Oby więcej takich inicjatyw.

Zabawa na zakończenie ferii

Tegoroczna zima płata figle, raz jest ciepło, a raz mroźno. Dlatego korzystając z jej uroku zorganizowano zabawy na lodzie. Żegnając ferie, 11 lutego 2017r., nieopodal stadionu, w posiadłości pana Jana Wasielewskiego, współorganizatora spotkania, entuzjaści zimowej zabawy uczestniczyli w ciekawych konkurencjach na lodzie. Dzieci, a nawet i dorośli, oddali się zimowemu szaleństwu. Zorganizowano konkursy takie jak slalom na łyżwach, ślizg na butach, mecz hokejowy, które potwierdziły, że nawet w mroźną pogodę można bawić się bardzo dobrze. Konkurencją, którą rozpoczęto spotkanie był slalom na łyżwach. Podzieloną ją na trzy kategorie. W pierwej kategorii, w której byli najmłodsi zawodnicy wygrał Bartosz Nowakowski. Trasę w kategorii pań najszybciej pokonała pani Iwno Kwarcińska – Hyżak. Natomiast w kategorii panów, z czasem 32 sekundy, najszybszy okazał się pan Karol Budny. W konkurencji pokonania trasy z kijem hokejowym i krążkiem najlepiej spisał się Wasielewski Kamil. Najdalej na butach ślizgała się Justyna Janke. Po "lodowych" wyczynach przyszedł czas na mecz hokeja. W meczu hokejowym Niebiescy Sompolno & OSP padł wynik 4:1. Wszyscy zwycięzcy otrzymali upominki od Burmistrza Miasta Sompolno Pana Romana Bednarka. W milej atmosferze, przy ognisku można było się ogrzać, zjeść kiełbaskę i rozmawiać bezkońca. Było mroźnie, ale wesoło i radośnie. Serdecznie podziękowania należą się rodzinie Państwa Staszaków z Sompolna, którzy ufundowali chleb oraz OSP Sompolno, na czele z druhem, a także współorganizatorem imprezy, panem Łukaszem Jankowskim, którzy świetnie podołali organizacyjnemu przedsięwzięciu.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Około 140 seniorów z dziesięciu gmin powiatu konińskiego świętowało Powiatowy Dzień Babci i Dziadka w Sompolnie. Powiatowy Dzień Babci i Dziadka jest to impreza cykliczna, obchodzona co roku w innej gminie powiatu konińskiego. Organizatorem spotkania była Rada Seniorów Powiatu Konińskiego. Dzień babci i dziadka odbył się pod patronatem Starosty Konińskiego oraz Burmistrza Miasta Sompolna. W gronie seniorów znaleźli się przedstawiciele gmin: Sompolno, Wierzbinek, Kramsk, Ślesin, Skulsk, Krzymów, Rzgów, Kazimierz Biskupi, Grodziec oraz Rychwał, oraz członkowie zespołu Kwiaciarki oraz seniorzy z Domu Dziennego Pobytu dla Osób Starszych w Sompolnie. Życzenia seniorom złożył Burmistrz Miasta Sompolno Pan Roman Bednarek oraz Przewodniczący Rady Powiatu Konińskiego Pan Janusz Stankiewicz. Panowie wręczyli symboliczne bukiety kwiatów na ręce Przewodniczącej Rady Seniorów Powiatu Konińskiego Pani Haliny Rogowskiej oraz Pani Sekretarz Teresy Mazurek. Wszyscy seniorzy otrzymali śliczne i starannie wykonane laurki przygotowane przez dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej w Sompolnie oraz w Lubstowie, oraz przez przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej w Sompolnie. Gromkimi brawami seniorzy oklaskiwali występy przedszkolaków z Sompolna i Lubstowa, pani Janiny Bednarskiej, pana Andrzeja Prętnickiego, zespołu „Kwiaciarki” oraz seniorów z Domu Dziennego Pobytu w Sompolnie. Sporą atrakcją był wyjątkowy tort z logo powiatu konińskiego i gminy Sompolno. Spotkanie zakończyło się wspólną zabawą taneczną.

V GMINNA AKCJA POBORU KRWI

27 stycznia 2017 roku w budynku Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 w Sompolnie odbyła się już V Gminna Akcja Honorowego Poboru Krwi zorganizowana przez Burmistrza Miasta Sompolno. Chętnych do oddania krwi było ponad 50 osób. Z różnych powodów, po wstępnych badaniach liczba ta uległa nieznacznemu zmniejszeniu. Wśród krwiodawców było 6 osób, które po raz pierwszy zdecydowały się w ten sposób pomóc bliźniemu. Cała akcja przebiegła w miłej atmosferze. Udało się przekazać na rzecz osób chorych i ofiar wypadków cząstkę siebie. Podsumowując, zebrano 21,600l. Krew oddali m.in. pracownicy Urzędu Miejskiego w Sompolnie na czele z Burmistrzem Miasta Sompolno Panem Romanem Bednarkiem, kadra administracyjna ZSP nr w Sompolnie oraz rodzice uczniów uczęszczających do w/w szkoły, a także mieszkańcy gminy Sompolno. Na wszystkie przybyłe osoby czekało przepyszne śniadanie oraz tort z okazji zorganizowania V Akcji Krwiodawstwa, który został ufundowany przez „Valdi. Zakład Piekarniczo - Cukierniczy. Marszewski W. w Sompolnie” Organizatorzy akcji serdecznie dziękują wszystkim krwiodawcom za przybycie, Dyrekcji Zespołu Szkolno–Przedszkolnego za użyczenie pomieszczeń oraz pomoc w organizacji, pracownikom Urzędu Miejskiego w Sompolnie za zaangażowanie oraz pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia, personelowi z Rejonowej Rady Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża w Kaliszu za profesjonalizm i życzliwość wobec krwiodawców. Kolejna akcja już w maju !!!

ORSZAK TRZECH KRÓLI 2017

II "Orszak Trzech Króli" w Sompolnie już za nami. Orszak miał bajkowo - zimową scenerię. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym w Sompolnie. Następnie barwny orszak na czele, którego szli Trzej Królowie, a za nimi artyści z Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Sompolnie oraz mieszkańcy Sompolna wyruszył na Rynek Miejski. Należy wspomnieć, że w korowodzie bardzo licznie uczestniczyli najmłodsi mieszkańcy naszej gminy odświętnie przebrani, dużo dzieci miało atrybut króla, czyli koronę, a w rękach trzymało lampiony. Na Rynku Miejskim odbyło się przedstawienie Jasełki Ulicznej w wykonaniu Pracowni-Teatru KO.T z Wrocławia. Przedstawienie ukazywało w sposób symboliczny walkę dobra ze złem. Po obejrzeniu przedstawienia przez licznie zgromadzoną widownię głos zabrał Burmistrza Miasta Sompolna Romana Bednarka, który złożył wszystkim życzenia i podziękował za liczny udział w orszaku mimo minusowej temperatury. Następnie orszak przemaszerował na salę OSP w Sompolnie, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Na początku tej części nastąpiło złożenie darów przez Trzech Króli, w rolę których wcielili się: Burmistrz Miasta Sompolno Roman Bednarek, Ksiądz Mirosław Lament oraz Radny Powiatu Konińskiego Waldemar Marciniak. Następnie publiczność wysłuchała koncertu kolęd i pastorałek w wykonaniu artystów z Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Sompolnie. Na zakończenie tego uroczystego wieczoru został rozstrzygnięty konkursu na „Na Najpiękniejszą Gwiazdę Betlejemską”. Jury w składzie: Justyna Zielińska, Mariola Bednarek oraz Wiktor Targoński wyłoniło zwycięzców. I miejsce zajął KGW Sycewo, II miejsce Świelicka Socjoterapeutyczna, III miejsce Przedszkole w Sompolnie. Jury przyznało również równorzędne wyróżnienia.

SAMORZĄDOWE KOLĘDOWANIE 2017

8 stycznia, w mroźna niedzielę, ale w gorącej atmosferze w Sali OSP w Sompolnie zabrzmiały najpiękniejsze kolędy i pastorałki zaśpiewane przez samorządowców z Babiaka,  Kramska, Krzymowa, Skulska, Ślesina, Starostwa Powiatowego w Koninie, Wierzbinka oraz Sompolna. To był już dziesiąty, jubileuszowy koncert kolęd w którym biorą udział samorządowcy z powiatu konińskiego oraz gminy Babiak w powiecie kolskim. Wszystkie zgromadzone osoby przywiał Burmistrz Miasta Sompolno Pan Roman Bednarek. Każda z grup wykonała dwie kolędy, które wcześnie zostały przypisane poszczególnym samorządowcom w drodze losowania. Wszyscy uczestnicy kolędowania wykazali się talentem, oraz kreatywnością. Samorządowcy z Babiaka postawili na wersję akustyczną, nastrojową, przy akompaniamencie gitary klasycznej. Przedstawiciele gminy Krzymów wykonali kolędy w aranżacji nowoczesnej, z rockowym „pazurem”, a przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Koninie zaśpiewali kolędy z podziałem na głosy, bez nagłośnienia i w towarzystwie dyrygenta, który czuwał nad całością występu. Gminę Sompolno na scenie reprezentowali Burmistrz Miasta Sompolno Pan Roman Bednarek, Radni Rady Miejskiej w Sompolnie Pani Edyta Imbiorkiewicz, Jan Wasielewski, Karol Malinowski, Bartosz Bartosik (akompaniament na akordeonie), Andrzej Prętnicki- który jednocześnie prowadził całe spotkanie, Wiktor Targoński-przedstawiciel Samorządu Mieszkańców Miasta Sompolno oraz Oliwier  Trawiński-akompaniament na skrzypcach. Na zakończenie wspólnego spotkania, wszyscy wójtowie i burmistrzowie otrzymali pamiątkowe statuetki oraz wspólnie wykonali kolędę Wśród nocnej ciszy. Na Samorządowe Kolędowanie w 2018 roku zaprosił Mariusz Zaborowski, burmistrz Ślesina, a kolędowanie w 2019 roku  zarezerwował już Tadeusz Jankowski, wójt Krzymowa.

POWIĄZANE

Popularne wpisy

Ostatnio komentowane