21 Maja, w sobotę odbył się III Rowerowy Rajd Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Regionu Konińskiego. Organizatorem Rajdu było Stowarzyszenie Katyń w Koninie. Uczestnicy mieli do pokonania trasę liczącą około 60 km, była to odległość pomiędzy miejscowością Wólka Czepowa, a miejscowością Licheń Stary. Trasa Rajdu przebiegała przez miejscowości położone w Gminie Sompolno: Mąkolno, Zakrzewek i Lubstów.
W Lubstowie – przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 – z inicjatywy organizatorów Rajdu i Burmistrza Miasta Sompolno Romana Bednarka został zasadzony Dąb Pamięci i odsłonięta tablica w celu upamiętnienia i uhonorowania Porucznika Czesława Truszkowskiego urodzonego w Lubstowie. Posadzony Dąb posiada niepowtarzalny numer certyfikatu, nadany przez Stowarzyszenie Parafiada w ramach programu „Katyń…ocalić od zapomnienia”. Uroczystości sadzenia Dębów Pamięci objęte są Honorowy Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Wszystkie zebrane na uroczystości osoby, powitała Pani Dyrektor Aneta Budziach, Burmistrz Miasta Sompolno Roman Bednarek oraz prezes Stowarzyszenia KATYŃ w Koninie Jerzy Górecki. Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Lubstowie przygotowali część artystyczną. Można było zapoznać się ze zgromadzonymi dokumentami dotyczącymi Porucznika Czesława Truszkowskiego. Na uczestników rajdu i gości czekał słodki poczęstunek oraz przygotowana przez druhów z OSP Lubstów smaczna kiełbaska z grilla. Przygotowania koordynowała i nad przebiegiem spotkania czuwała Pani Wicedyrektor Agnieszka Rzeźnik.
Porucznika Czesława Truszkowskiego urodzony w Lubstowie. Syn Mieczysława i Janiny z Józefowiczów małżonków Truszkowskich. Absolwent Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu oraz urzędnik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie. Ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty. Został mianowany podporucznikiem ze starszeństwem od 1 stycznia 1937 r. Przydzielony do 23 Pułku Piechoty we Włodzimierzu Wołyńskim. Więziony w Kozielsku, zamordowany w Katyniu.