2.8 C
Sompolno
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaKultura i edukacjaBibliotekaINTENSYWNIE CZYTELNICZY WRZESIEŃ

INTENSYWNIE CZYTELNICZY WRZESIEŃ

9 września obchodząc dziesiątą jubileuszową edycję Narodowego Czytania wspólnie czytaliśmy „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną.  Natomiast pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane a także stało się przedmiotem żywych dyskusji. Kierujemy ogromne podziękowania wszystkim lektorom oraz audytorium za włączenie się w tak ważne wydarzenie, które promuje literaturę i wspólną pracę: Joanna Raźniewska –Z-ca Burmistrza Miasta Sompolno, Magdalena Podlasińska- Skarbnik Miasta Sompolno, Andrzej Prętnicki –Radny Rady Miejskiej w Sompolnie, Magdalena Drzewiecka- Budna – Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Sompolnie, Tomasz Majewski- Dyrektor Miejsko- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sompolnie; przyjaciele i czytelnicy sompoleńskiej książnicy: Maria Jankowska, Teresa Korytowska, Krystyna Mańkowska, Bartosz Śliwicki oraz Teresa Banasiak pracownik biblioteki.

W piątkowe popołudnie 10 września w sompoleńskiej książnicy gościła Magdalena Kordel, autorka powieści o charakterze obyczajowym i romantycznym. Autorka jest kobietą o ogromnym sercu, kochającą zwierzęta i cały świat! Wypełniła naszą bibliotekę dawką mega pozytywnej energii zapewniając, że zawsze wszystko, dobrze się ułoży. W wypowiedziach o swoich bohaterach i o całej twórczości literackiej, dało się wyczuć magię jaka zachodzi w poszczególnych etapach przy pracy nad nowo powstającymi powieściami autorki.

,,Kiedy zaczynają się wokół ciebie gromadzić ludzie, którym na tobie zależy, to okazują ci troskę. I nie zawsze musi ci się to podobać, bo czasem może ci się wydawać, że usiłują włazić z butami w twoje życie. Jednak jest to wyznacznik tego, że nie jesteś im obojętna… I tego, że nie jesteś już sama. Nie jest samotny ten, kto ma kogoś do kochania… Nie wiem, kto to powiedział, ale miał rację”…

Magdalena Kordel ,,Anioł do wynajęcia”

Zatem zapraszamy do lektury,  która jest idealna na długie jesienne wieczory. Kolejny piątek miesiąca, tj. 17września spędziliśmy aktywnie… biorąc udział w akcji ,,Odjazdowy Bibliotekarz,,  w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz miłośnicy rowerów, przejeżdżają przez miasto bądź okolicę. Przyjemnie i aktywnie spędzając czas! Rower, książka, quiz wiedzy ogólnej z naciskiem na historię regionu i literaturę oraz wspaniali ludzie! Takie połączenie to gwarancja udanego popołudnia. Dziękujemy za wartościowe spotkania wszystkim uczestnikom!

Poprzedni artykułJUBILEUSZ MAŻORETEK
Następny artykułZjazd Miejsko-Gminny ZOSP
POWIĄZANE

Popularne wpisy

Ostatnio komentowane