2.8 C
Sompolno
niedziela, 2 kwietnia, 2023

Nie wypalaj traw!!!

Wypalanie traw jest prawnie zabronione, niebezpieczne dla ludzi i środowiska. Podlega karze aresztu lub grzywny nawet do 5 tys. złotych!

Strażacy z gminy Sompolno w ostatnich dniach wyjeżdżali nawet kilka razy dziennie do pożarów traw nie tylko na terenie naszej gminy, dlatego apelujemy: nie wypalaj traw.

Do każdego takiego zdarzenia wzywana jest policja która prowadzi dochodzenie w sprawie powstania pożaru. Proceder ten jest jedną z głównych przyczyn wiosennych pożarów, niosących poważne zagrożenie dla ludzi, mienia oraz przyrody. W płomieniach tracą życie często ci, którzy dopuszczają się wypalania. Następuje zatruwanie i tak już nadmiernie zanieczyszczonego powietrza dodatkową emisją dwutlenku węgla, węglowodorów aromatycznych i dioksyn będących związkami niebezpiecznymi dla człowieka. Prowadzi to do pogorszenia jego stanu zdrowia i skracania długości życia. Występujący często podczas wypalania traw wiatr powoduje bardzo szybkie rozprzestrzenianie się ognia nie tylko na zabudowania mieszkalne, gospodarcze, ale także na lasy. Wczesną wiosną jest w nich nagromadzona duża ilość łatwopalnego materiału w postaci opadłego listowia, chrustu i suchej roślinności dna lasu. Ogień szybko ogarnia ogromne powierzchnie drzewostanów, niszcząc trwającą od wieków działalność przyrody i człowieka.

OSP Sompolno

Poprzedni artykułDzień odkrywców talentów
Następny artykułStrażacy uratowali kozę
POWIĄZANE

Popularne wpisy

Ostatnio komentowane