2.8 C
Sompolno
niedziela, 2 kwietnia, 2023
Strona głównaAktualnościObchody Święta Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości

Dnia 8 listopada 2015 r. w Sompolnie zainaugurowano cykl imprez upamiętniających odzyskanie przez Polskę niepodległości . Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli.

18 delegacji ze sztandarami oraz zaproszeni goście zebrani pod strażnicą Ochotniczej Straży Pożarnej w Sompolnie o godzinie 15:50 wyruszyli w stronę kościoła pod wezwaniem św. Marii Magdaleny na uroczystą mszę świętą, na której Burmistrz Miasta Sompolno Pan Roman Bednarek przywitał i podziękował wszystkim zgromadzonym gościom za uczestnictwo w tak ważnym dniu.
Po zakończeniu nabożeństwa w intencji ojczyzny, pochód prowadzony przez Wojskową Kompanie Honorową z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu w towarzystwie uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w Sompolnie o profilu mundurowym, wyruszył na Plac Wolności w miejsce upamiętniające walkę o wolną Polskę. Tam, pod pomnikiem poległych za Ojczyznę odbył się apel czczący 97 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po honorowej zmianie warty prowadzonej przez oficera Wojska Polskiego, głos zabrał Pan Roman Bednarek, przypominając jak ważny i niezwykle radosny jest to dzień zapisany w kalendarzu rocznic naszej Ojczyzny, mówiąc: “Dziś Ojcowie niepodległości Polski patrzą na nas z kart historii i pewnie oceniają, co robimy z krajem, któremu przywróciliśmy wolność… W 1918 roku Polacy pragnęli wolności. Dziś jesteśmy demokratycznym, wolnym krajem. Gdy myślę o poświęceniu poprzednich pokoleń, nabieram jeszcze większego przekonania, że szansy, którą dostaliśmy nie możemy zmarnować. Cześć i chwała tym, którzy wywalczyli Polsce Wolność!”

Po wystąpieniu Burmistrza nastąpiła część artystyczna, w której wzięli udział recytująca wiersze Pani Maria Jankowska, Aleksander Prętnicki oraz piosenkarki Aleksandra Grzesiak i Julia Kaczalska wykonując nieskazitelnie podniosłe utwory. Następnie poproszono Panią porucznik Iwonę Charkiewicz o przeprowadzenie apelu pamięci oraz oddanie salwy honorowej przez Kompanie Honorową z 33 Bazy Lotniczej w Powidzu. Po przegrupowaniu kompanii honorowej zostały złożone wiązanki pod pomnikiem poległych za ojczyznę. Wiązanki złożyli:
– Burmistrz Miasta Pan Roman Bednarek w towarzystwie Zastępcy Burmistrza Joanny Razniewskiej i Skarbnika Gminy Pani Magdaleny Podlasińskiej
– Przedstawiciel Kombatantów Pan Roman Trawiński
– Przewodniczący Rady Powiatu Pan Janusz Stankiewicz
– Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Ryszard Nowakowski w asyście Radnej Pani Edyty Imbiorkiewicz oraz Radnego Pana Andrzeja Prętnickiego
– Członkowie Młodzieżowej Rady Miejskiej w Sompolnie Agata Bekier Justyna Jankę i Magdalena Tulisz
– Przewodniczący Samorządu Mieszkańców Sompolna Pan Łukasz Jankowski
– Ochotnicza Straż Pożarna w Sompolnie
– Ochotnicza Straż Pożarna w Lubstowie
– Ochotnicza Straż Pożarna w Mąkolnie
– Ochotnicza Straż Pożarna w Mostkach
– Ochotnicza Straż Pożarna w Wierzbiu
– Ochotnicza Straż Pożarna w Racięcicach
– Ochotnicza Straż Pożarna w Stefanowie
– Ochotnicza Straż Pożarna w Synogaci

zdjęcia: M-GOK w Sompolnie

POWIĄZANE

Popularne wpisy

Ostatnio komentowane