2.8 C
Sompolno
środa, 29 marca, 2023
Strona głównaAktualności112Odblaski - obowiązek dla pieszych

Odblaski – obowiązek dla pieszych

Od 31 sierpnia br. w życie wchodzi nowy przepis, dzięki któremu wszyscy piesi mają być widoczni po zmroku. Wszystko po to, by na polskich drogach było jeszcze bezpieczniej.

Według nowego przepisu, który zacznie obowiązywać 31 sierpnia br. każdy pieszy poruszający się poza obszarem zabudowanym po zmierzchu będzie musiał mieć przynajmniej jeden element odblaskowy, który będzie widoczny dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Do tej pory taki przepis obowiązywał tylko dzieci i młodzież poniżej 15 roku życia. Nowelizacja ustawy “Prawo o ruchu drogowym” nakłada obowiązek posiadania odblasków na wszystkich pieszych niezależnie od ich wieku.
Elementy odblaskowe powinny być umieszczone w sposób widoczny dla kierujących. Odblaski pozwalają dostrzec pieszego z odległości co najmniej 150 metrów w różnych warunkach pogodowych. Daje to szansę kierowcy na podjęcie manewru hamowania czy bezpiecznego ominięcia takiej osoby w sposób nie zagrażający jej bezpieczeństwu. Osoby, które idą wieczorem nieoświetlonym poboczem bez elementów odblaskowych trudno jest dojrzeć, zwłaszcza gdy z przeciwnej strony nadjeżdża inny pojazd. Często taka osoba staje się widoczna dla kierowcy dopiero z odległości 30, a nawet 10 metrów. Jest to zbyt mała odległość by kierujący miał czas na reakcję, czego konsekwencją są różnego rodzaju zdarzenia drogowe, niejednokrotnie kończące się śmiercią pieszego bądź rowerzysty. Elementy odblaskowe mogą być w postaci przedmiotów doczepianych do ubrania, opasek, kamizelek oraz smyczy. Ważne jest ich umieszczenie – odblaski powinny znajdować się na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców. Wówczas będziemy mieli pewność, że jesteśmy dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Policjanci apelują o stosowanie tych elementów. Są to małe i lekkie przedmioty, ale mogą uratować niejedno ludzkie życie. O tym, jak duży wpływ na nasze bezpieczeństwo mają odblaski, policjanci będą informować zarówno dzieci i młodzież podczas organizowanych spotkań w szkołach, jak i rozmawiać z dorosłymi w czasie różnego rodzaju akcji profilaktycznych. Pieszy nie będzie musiał mieć odblasków jeżeli porusza się chodnikiem, drogą przeznaczoną wyłącznie dla ruchu pieszego lub w strefie zamieszkania.

źródło:
Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu

POWIĄZANE

Popularne wpisy

Ostatnio komentowane