2.8 C
Sompolno
poniedziałek, 20 marca, 2023
Strona głównaAktualnościUroczystość poświęcenia płyty nagrobkowej ś.p. Gabryela Fejcho

Uroczystość poświęcenia płyty nagrobkowej ś.p. Gabryela Fejcho

W dniu 17.06.2012r. na zaproszenie Towarzystwa Samorządowego w Sompolnie i Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy delegacja z pocztem sztandarowym w osobach: Roman Adamczak, Henryk Stasiak, Krzysztof Malcer brała udział w podniosłej uroczystości poświęcenia płyty nagrobkowej ś.p. Gabryela Fejcho.
15 czerwca 2012roku w kościele parafii Św. Marii Magdaleny w Sompolnie zaprezentowano wystawę autorstwa pani dr Alicji Paczoskiej – Hauke z Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy „Żołnierze wyklęci Pomorza i Kujaw” p.t.: „Dla Ciebie Polsko i dla Twej chwały”. Dwa dni później po 66 latach w miejscu spoczynku Gabryela Fejcho proboszcz parafii Wojciech Krzywański na cmentarzu poświęcił dotąd bezimienny grób i ufundowaną płytę nagrobną. Przywrócił imię i pamięć o Gabrielu Fejcho, żołnierzu Konspiracyjnego Wojska Polskiego. W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe, ostatni żyjący żołnierze z oddziału „Ognia” i ich rodziny, kombatanci, żołnierze AK, przedstawiciele władz samorządu z wice starostą powiatu konińskiego Andrzejem Nowakiem, Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy p. Krystyna Trepczyńska wraz z pracownikami pionu edukacji, mieszkańcy miasta i gminy Sompolno oraz goście niekiedy z odległych krańców Polski. Delegacje złożyły wieńce, zapłonęły znicze.
Gabryel Fejcho w latach wojny 1943 – 45 przebywał na robotach w Berlinie. Po powrocie w maju wrócił do rodzinnego domu w Sompolnie i do przerwanej wojną działalności w Związku Harcerstwa Polskiego. Zostaje zastępcą drużynowego drużyny im. Jana Kilińskiego. Nie chce iść do wojska dowodzonego przez rosyjskich dowódców, nie godzi się na zastąpienie okupacji niemieckiej sowiecką, na grabież ziem polskich i pozostałego jeszcze majątku, na wprowadzany siłą przez sowietów i ich popleczników z PPR nowy ustrój komunistyczny.
21 października 1945r wstąpił do poakowskiego oddziału podziemia niepodległościowego Jerzego Gadzinowskiego ps. „Szary”. Pod pseudonimem.„Harcerz” brał udział w rozbrajaniu posterunków MO oraz w starciach z grupą operacyjną MO – UB w miejscowości Bugaj powiat Koło. Po aresztowaniu w listopadzie Jerzego Gadzinowskiego (rozstrzelany 29.V.1946r, lat 18) w grudniu pod ps. „Bury” utworzył własny oddział zbrojny.
2 stycznia 1946 roku podporządkował się wraz z podległymi mu członkami oddziału, dowództwu Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Przysięgę złożył na ręce komendanta KWP na powiat Konin Feliksa Gruberskiego ps. „Artur” i przyjął ps. „Ogień”.
Jego oddział rozbrajał posterunki MO, gromadził broń do przyszłej walki o wolną Polskę, przeprowadzał akcje rekwizycyjne.
W nocy z 11 na 12 kwietnia 1946r w Płoszewie Gabriel Fejcho wraz z jednym ze swoich partyzantów Józefem Kubackim pseudonim „Wicher” został rozbrojony i aresztowany przez funkcjonariuszy grupy operacyjnej UB – MO z Konina i Poznania w ramach akcji pościgowej , która była skutkiem akcji rekwizycyjnej przeprowadzonej przez jego oddział w cukrowni Gosławice.
Wyrokiem Sądu Okręgowego w Kaliszu z dnia 6 maja 1946r został skazany na karę śmierci, trzy dni później wyrok na 19 letnim Gabryelu wykonano tzw. Strzałem katyńskim w tył głowy. Ciało potajemnie zakopano w lesie koło Wilkowa. Matka Gabriela, Józefa Fejcho dowiedziawszy się o wykonanym wyroku czyniła wszystko by poznać miejsce, w którym został zakopany. Gdy poznała to miejsce, dwa tygodnie po śmierci syna odkopuje jego zwłoki, myje ciało, ubiera w mundur harcerski, składa do trumny i zakopuje w tym samym miejscu w lesie. Po pewnym czasie ekshumuje zwłoki i przy udziale partyzantów z jego oddziału skrycie przewozi zwłoki i chowa bezimiennie w rodzinnym grobie na cmentarzu w Sompolnie.
Po uroczystościach na cmentarzu, w kościele parafialnym pod przewodnictwem ks. prałata Wojciecha Krzywańskiego odprawiona została Msza św. w intencji Gabryela Fejcho oraz poległych i zamordowanych żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Tadeusz Słodkiewicz z Towarzystwa Samorządowego Sompolno podziękował ks. Prałatowi Wojciechowi Krzywańskiemu za umożliwienie ekspozycji wystawy w kościele parafialnym i pomoc w przygotowaniu uroczystości. Podziękował Pocztom sztandarowym: Związku Kombatantów RP i Byłych więźniów Politycznych, Zespołu Szkolno Przedszkolnego Nr 1, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sompolnie, Polskiego Związku Wędkarskiego koła nr 8 w Sompolnie, weteranom walk, ich rodzinom, pracownikom Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy i wszystkim, którzy przyczynili się by grób Gabryela Fejcho nie był bezimienny, by poświęcona jemu płyta ze znakiem Polski Walczącej przywracała nam pamięć o wszystkich żołnierzach zamordowanych i bezimiennie pochowanych w nieznanych nam miejscach.

Na podstawie opracowań artykułu „Dla ciebie Polsko i dla Twej chwały”

Z upoważnienia zarządu
sekretarz koła
Roman Adamczak

POWIĄZANE

Popularne wpisy

Ostatnio komentowane