2.8 C
Sompolno
środa, 29 marca, 2023

Galerie zdjęć – rok 2016

SOMPOLEŃSKI KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

W niedzielne popołudnie, 4 grudnia odbył się Sompoleński Kiermasz Świąteczny. Choć aura nie była typowa dla okresu bożonarodzeniowego, klimat świąt był odczuwalny. A to wszystko za sprawą lokalnych zespołów, szkół, świetlic, kół gospodyń wiejskich, indywidualnych osób i organizatora – Stowarzyszanie Sady Sompolna. Przygotowania do kiermaszu rozpoczęły się dużo wcześniej, aby można było zaprezentować to wszystko, co udało się stworzyć. Piękne choinki, bombki, aniołki, stroiki i wiele innych rękodzieł, którymi przystroić można dom na Boże Narodzenie. Kolorowe szyszki, przeróżne ozdoby świąteczne lśniły i kusiły przybywających na Kiermasz Świąteczny zorganizowany w OSP Sompolno. Cudeńka, które trafiły do sprzedaży zostały wykonane m.in. przez pensjonariuszy Domu Dziennego Pobytu dla Seniora czy Zespołu Kwiaciarki . Natomiast ciasta upieczone przez wystawców, wabiły zapachem i zapraszały do konsumpcji. „Ciasteczko + kawa\\\\\\\" - dla każdego przybywającego to dobry pomysł w tym przedświątecznym zabieganiu. A ceny? Symboliczne. Zorganizowano również konkurs na najładniejsze stoisko. Komisja konkursowa, będąc pod ogromnym wrażeniem piękna prezentowanych stoisk, zadecydowała wyłonić laureatów poprzez losowanie w trzech kategoriach. W kategorii, do której należały szkoły, przedszkole, świetlice, OREW w Marianowie oraz Zespół Kwiaciarki nagrodę otrzymało ZSP nr 2 w Lubstowie. W kategorii indywidualnej wyłoniono dwie zwyciężczynie Panią Monikę Desecką i Panią Marię Szwerin, natomiast w kategorii, do której należały Koła Gospodyń Wiejskich Wierzbie, Sycewo i Marcjanki oraz Dom Dziennego Pobytu dla Seniora laureatem zostało KGW Sycewo. Wszyscy wystawcy otrzymali podziękowania w formie dyplomu oraz torbę upominkową. Kolędy oraz występy taneczne wykonywane przez lokalnych artystów z M-GOK w Sompolnie, przedszkolaków, zespołu Lucky Band oraz osób uczęszczających do Domu Dziennego Pobytu dla Seniora, w tym piękne zapachy i światełka sprawiły, że nastrój w grudniowym dniu był radosny i wprowadził nas w magię Świąt Bożego Narodzenia. Szczególne podziękowania za pomoc przy organizacji i uczestnictwo w Sompoleńskim Kiermaszu Świątecznym dla Radnych Rady Miejskiej w Sompolnie Pana Andrzeja Prętnickiego i Pana Piotra Wełnickiego, dla pracowników Urzędu Miejskiego w Sompolnie. Podziękowania dla OSP Sompolno za udostępnienie sali oraz dla Gospodarstwa Ogrodniczo-Szkółkarskiego Bolesław Łakomski za udostępnienie choinek. Podziękowania również dla Sponsorów: restauracja Old Garden, sieć sklepów MAX ELEKTRO, Burmistrza Miasta Sompolno Pan Roman Bednarek, Z-ca Burmistrza Miasta Sompolno Pani Joanna Raźniewska.

Z eTORNISTREM DO SEJMU RP

Dnia 8 listopada, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Sompolnie na czele z wicedyrektor Panią Dorotą Kaczmarczyk oraz Burmistrz Miasta Sompolno Pan Roman Bednarek i Z-ca burmistrza Pani Joanna Raźniewska odwiedzili Warszawę. Celem wyjazdu był udział w Konferencji \"Samorząd przyszłości. Praktyczne aspekty rozwoju\" gdzie pokazano wykorzystanie nowoczesnej technologi w szkołach, którą jest eTornister. ETornister to zintegrowana platforma edukacyjna, zastępująca tradycyjne podręczniki i ćwiczenia w szkole. Multimedialny tablet zawiera również lektury, encyklopedie oraz narzędzia, wspierające proces edukacji i rozwoju osobistego. Zdobywanie wiedzy ma być przyjemne i twórcze, a docieranie do źródeł informacji powinno dawać satysfakcję. Uczniowie i nauczyciele gimnazjum w Sompolnie zademonstrowali pokazową lekcję z tabletami w roli główniej, w murach warszawskiego sejmu. Zajęcia przeprowadzono w dziedzinie historii, pod bacznym okiem Pana Jacka Tymińskiego, naukę języka angielskiego, której pilotowała Pani Anna Sałata oraz wykorzystanie tabletów w pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych zademonstrowanej przez Panią Agnieszkę Olińską. Nie zabrakło także zabawy. W tablecie zainstalowano jedynie gry edukacyjne, które przyczyniają się do poszerzania wiedzy i ćwiczenia umysłu. Natomiast Burmistrz Miasta Sompolno Roman Bednarek na konferencji przedstawił zalety korzystania przez szkoły z gminy Sompolno projektu e-tornister. Młodzież doskonale radzi sobie z nowoczesnymi urządzeniami, a internet jest im niezbędny do nauki i zabawy. Tablety, które dostali, zastępują tradycyjne książki i zeszyty. W szkole służą zdobywaniu wiedzy, a w domu - jej utrwalaniu i odrabianiu zadań.

Zdjęcia: ZSP nr 1 w Sompolnie

ZŁOTE GODY 2016

21 października w sali Ratusza w Sompolnie 10 par małżeńskich z terenu miasta i gminy Sompolno obchodziło szczególny jubileusz – Złote Gody, czyli 50 lat wspólnego pożycia małżeńskiego. Uroczystego aktu odznaczenia medalami Dostojnych Jubilatów dokonał Burmistrz Miasta Sompolno - Roman Bednarek w asyście Zastępcy Burmistrza - Joanny Raźniewskiej i Kierownika USC – Danuty Kołackiej. Medale nadane przez Prezydenta Rzeczpospolitej w rocznicę ślubu otrzymali: Państwo Eugenia i Kazimierz Gołdyn z Sompolna, Państwo Eugenia i Zygfryd Głowaccy z Mostek, Państwo Barbara i Jerzy Kijak z Mostek, Państwo Danuta i Kazimierz Kołakowscy z Sycewa, Państwo Krystyna i Kazimierz Kowalscy z Paprocina, Państwo Melania i Jan Kucal z Sompolna, Państwo Kazimiera i Kazimierz Leśniewscy z Racięcic, Państwo Aurelia i Zdzisław Piguła ze Stefanowa, Państwo Jadwiga i Bogdan Teńczyk z Sompolna, Państwo Janina i Stanisław Walczak z Mostek. Burmistrz Miasta Sompolno pogratulował Jubilatom pięknego Jubileuszu, życząc jednocześnie kolejnych wspólnie spędzonych lat w zdrowiu i wzajemnym poszanowaniu. Małżeńskie pary otrzymały listy gratulacyjne i kwiaty. Szanownym Jubilatom gratulujemy pięknego Jubileuszu małżeństwa, życzymy zdrowia, miłości bliskich oraz wszelkiej pomyślności na dalsze lata wspólnego życia. Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie ustanowiono jako nagrodę dla małżonków, którzy przeżyli wspólnie co najmniej 50 lat. Został ustanowiony ustawą z dnia 17 lutego 1960 roku o orderach i odznaczeniach, a włączony do obecnego systemu odznaczeń państwowych ustawą z 16 października 1992 roku o orderach i odznaczeniach. Wnioski o nadanie Medali Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przygotowuje kierownik urzędu stanu cywilnego. Po podpisaniu przez burmistrza wysyła się je do urzędu wojewódzkiego celem podpisania przez wojewodę. Następnie wnioski o których mowa wyżej – wojewoda przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z prośbą o nadanie Medali Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Osoby zainteresowane taką uroczystością, która odbędzie się w 2017 roku, prosi się o zgłoszenie do Urzędu Stanu Cywilnego w Sompolnie, pok. nr 3.

ODSŁONIĘCIE TABLICY UPAMIĘTNIAJĄCEJ BITWĘ POD SOMPOLNEM

12 września, w gorący dzień, odbyły się w Sompolnie uroczystości związane z odsłonięciem tablicy upamiętniającej Bitwę pod Sompolnem z 1939 roku. Honorowym goście obchodów był Generał Jan Podhorski, uczestnik w/w bitwy. Pan General pomimo sędziwego wieku, ma doskonałą pamięć i jest w świetnej kondycji. Uroczystości rozpoczęły się spotkaniem z młodzieżą w ZSP im. Henryka Sienkiewicza w Sompolnie. W spotkaniu uczestniczyła młodzież licealna, oraz uczniowie gimnazjów. Nad całością czuwała nauczycielka historii Pani Ewa Malec. Ciąg dalszy uroczystości rozpoczął się mszą święta w kościele parafialnym w Sompolnie. Po mszy św. wszystkie zgromadzone osoby przemaszerowały pod Ratusz Miejski. Przy tablicy została wystawiona warta honorowa, został przeprowadzony apel pamięci i została wykonana salwa honorowa przez żołnierzy z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonał generał brygady Jan Podhorski oraz Burmistrz Miasta Sompolno Roman Bednarek. W imieniu mieszkańców Sompolna, kwiaty pod tablicą złożył Przewodniczący Samorządu Mieszkańców Pan Łukasz Jankowski. Kwiaty złożył również przedstawiciel 33. BLTr pułkownik Marcin Balcerzak. Uroczystość uświetniły występy przygotowane przez M-GOK w Sompolnie. W uroczystości udział wzięła 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, Sompoleńska Orkiestra Dęta z mażoretkami, Młodzież z klas mundurowych z ZSP im. H. Sienkiewicza w Sompolnie, szkolna grupa rekonstrukcji historycznych działająca przy II L.O. im. K.K. Baczyńskiego w Koninie, poczty sztandarowe szkół z Sompolna oraz poczet sztandarowy Związków Kombatantów Osób Represjonowanych i Byłych Więźniów Politycznych w Sompolnie. Wśród zaproszonych gości byli m.in. samorządowcy, Radni Rady Miejskiej w Sompolnie, Radni Rady Powiatu Konińskiego, dyrektorzy jednostek samorządowych. Kolejnym i już ostatnim etapem uroczystości, była prezentacja w M-G BP w Sompolnie wystawy poświęconej Generałowi Janowi Podhorskiemu oraz publikacja wydrukowana przez Gminę Sompolno, której autorami są Agata i Krzysztof Żabierek. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom i mieszkańcom Sompolna za wzięcie udziału w uroczystościach.

II GRA MIEJSKA W SOMPOLNIE

Gmina Sompolno zorganizowała drugą edycję sompoleńskiej gry miejskiej. W zabawie wzięło 72 uczestników podzielonych na ośmioosobowe zespoły. Na starcie pojawiły się takie drużyny jak: Nauczyciele z Sompolna, Strażacy, Nauczyciele z Mąkolna, Urzędnicy, M- GOK w Sompolnie, Licealiści, Gimnazjaliści, Nauczyciele Szkoły Podstawowej w Ośnie Górnym oraz drużyna składająca się z mieszkańców Sompolna. Tym razem przenieśliśmy się w czasy PRL-u i zasmakowaliśmy absurdalnego smaku jego klimatu. Kilkudziesięciu śmiałków postanowiło zderzyć się z rzeczywistością Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Jak im poszło? Ich zadaniem było znaleźć rozsiane po całym mieście punkty i wykonać różnorakie zadania. Można było sprawdzić zarówno swój intelekt, jak i sprawność fizyczną. Zabawa rozpoczęła się na „ORLIK-u” w Sompolnie, gdzie stoczono wojnę o przedmioty w grze kółko i krzyżyk. Reszta zadań, które czekały na uczestników, na trasie to skakanie przez skakankę w 6 osób, mielenie pomidorów przy pomocy PRL-owskiej maszynki czy też wypicie własnoręcznie zmielonej i zaparzonej przez siebie kawy. Pędzenie przez całe miasto z przedmiotami mniej lub bardziej potrzebnymi, czy stanie w kolejce do sklepu. Nie zabrakło również łapówek i intryg. Karton z kisielem, który skrywał w sobie tajemnicze przedmioty zmuszał uczestników do pobudzenia wyobraźni i delikatnego ubrudzenia się. Zupa mleczna za czasów PRL-u było rarytasem, dla uczestników przyszykowano do wypicia jeden litr mleka. Nie zbrakło także wesołych telegramów i układania puzzli z bajkami z tamtych lat. Wędrujący po mieście uczestnicy nie tylko przykuwali uwagę ale także angażowali do działania nie jednego mieszkańca. Każde zadanie było ocenianie, a wszystkie zespoły otrzymały „Zaświadczenie” o ukończeniu gry oraz rozlosowano nagrody dla każdego uczestnika.

SOMPOLEŃSKIE ŚWIĘTO SADÓW

W tym roku, 4 września, po raz pierwszy w gminie Sompolno obchodzono tak długo wyczekiwane i niezwykle ważne dla naszego regionu wydarzenie, którym była impreza pn. „Sompoleńskie Święto Sadów”. Oprócz prezentacji, degustacji i sprzedaży produktów, imprezę wzbogaciły wydarzenia. towarzyszące – szkolenia z zakresu ochrony roślin przed szkodnikami, przejażdżki bryczkami i konno oraz występy artystów z M-GOK: Sompoleńskiej Orkiestry Dętej z Mażoletkami, solistów, grup tanecznych, Tik Bandu oraz grupy Session. W supporcie wystąpiła mocna grupa „Czwarty poziom” , a naszych milusińskich zabawiały Domisie. Wieczorną atrakcją był koncert zespołu PAPA D. W trakcje Święta odbyły się również dwa konkursy na „Najsmaczniejszą Potrawę”, gdzie motywem przewodnim były owoce z naszych sadów oraz na „Najładniejsze Stoisko”. Do konkursu przytopiły trzy Koła Gospodyń Wiejskich: Marcjanki, Mąkolno, Sycewo oraz Sołectwo Sompolinek i Stowarzyszenie Kobiet Inicjatyw Wiejskich. Przygotowane, smaczne potrawy z owoców ,mogli spróbować wszyscy przybyli na imprezę. W konkursie kulinarnym I miejsce otrzymało Sołectwo Sompolinek za kaczkę nadziewaną jabłkami, II miejsce Koło Gospodyń z Sycewa za schab pieczony w jabłkach, III miejsce Stowarzyszenie Kobiet z Mąkolna za ciastka francuskie. Najładniejsze stoiska wykonały KGW Marcjanki, KGW Mąkolno i Stowarzyszenie kobiet z Mąkolna. Pozostałe uczestniczki otrzymały wyróżnienia. Nagrody w konkursie, w formie pieniężnej zostały ufundowane przez Starostwo Powiatu Konińskiego. „Sompoleńskie Święto Sadów” to szansa promocji zarówno dla małych, średnich jak i dużych producentów owoców, którzy dzięki tej imprezie nawiązali wzajemne kontakty oraz promowali swoje produkty, integrując się wśród społeczności lokalnej i w całym powiecie konińskim. To duże przedsięwzięcie dla Gminy, która podczas obchodów Święta Sadów zapewniła uczestnikom dobrą zabawę, jako podziękowanie za wieloletnie starania o najobfitsze zbiory.

XXIV RAJD ROWEROWY "BEZ UZALEŻNIEŃ"

W sobotę, 3 września, już po raz XXIV odbył się Rajd Rowerowy Bez Uzależnień, organizowany przez Burmistrza Miasta Sompolno Pana Romana Bednarka oraz Gminną Komisje Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sompolnie. Pogoda w sobotnie przedpołudnie, była idealna do aktywnego spędzenia czasu. Promienie słońca i towarzyszące temu ciepło, zmobilizowało uczestników i przy Urzędzie Miejskim w Sompolnie, na stracie stawiło się liczne grono mieszkańców naszej Gminy. Tym razem na trasie 20 kilometrowego rajdu wystartowało około 190 miłośników dwóch kółek.. Trasa tegorocznego rajdu przebiegała przez miejscowości: Sompolno, Dziadoch, Zakrzewek, Ruszkówek, Ruszkowo, Morzyczyn, Wilcza Kłoda, Nykiel, Rybno, Dziadoch ,powracając do siedziby Gminy. Po dość wyczerpującej przejażdżce, wszystkich zaproszono na mała przerwę, podczas, której można było zjeść przepyszną, regenerującą siły grochówkę, podawaną w Domu Ludowym w Wilczej Kłodzie. Jak co roku bardzo pomocni okazali się druhowie OSP Racięcice oraz OSP Sompolno. Nie zabrakło także funkcjonariuszy Komisariatu Policji, którzy skutecznie zabezpieczali kolumnę rowerową podczas rajdu. Na zakończenie rozlosowano nagrodę ufundowaną przez Burmistrza Miasta Sompolno. Główna nagrodą był błękitny rower. Zwyciężczynią dwukołowca została Pani Maria Wolska-Tulisz. Szczególne podziękowania dla Samorządowców z Wierzbinka za udostępnienie Domu Ludowego w Wilczej Kłodzie i tym samym za integrację z naszą Gminą.

XXI PIKNIK SOŁTYSÓW - DNI SOMPOLNA 2016

XXI Wielkopolski Piknik Sołtysów już za nami. Niezmiennie od początku głównym jego organizatorem jest Gmina Sompolno, którą wspomaga Wydawnictwo Przegląd Koniński oraz Wielkopolskie Stowarzyszenie Sołtysów. Jak zawsze przybyło mnóstwo mieszkańców gminy Sompolno, ale również wielu gości z odległych sąsiednich gmin. Pogoda nam dopisała. Tradycyjnie gastronomie kusiły pysznymi przekąskami, a wesołe miasteczko zapraszało do zabawy. Impreza rozpoczęła się prezentacją 5-ciu finalistów konkursu na NAJPOPULARNIEJSZEGO SOŁTYSA REGIONU KONIŃSKIEGO, a wśród nich reprezentujący Gminę Sompolno Pan Karol Malinowski z sołectwa Janowice. Laureatem tegorocznego konkursu został Pan Piotr Domagalski z sołectwa Adamowo reprezentujący Gminę Kleczew. II miejsce zajął Pan Wojciech Wojciechowski sołectwo Żdżary, gmina Stare Miasto, III nasz reprezentant Pan Karol Malinowski sołectwo Janowice, IV Pani Monika Kowalczewska sołectwo Bożatki, gmina Rzgów natomiast V miejsce Pan Marian Górczewski sołectwo Dębno Królewskie, gmina Babiak. W bieżącym roku rywalizacja była zacięta ponieważ zwycięzca poza nagrodą indywidualną otrzymał również od sponsora firmy EKO INVEST Pana Artura Smelczyńskiego plac zabaw dla sołectwa. Ponadto przedstawiciel naszej gminy Pan Karol Malinowski otrzymał nagrodę od jednego ze sponsorów – samochód z pełnym bakiem na weekend, a także puchar od Przewodniczącego Rady Powiatu Pana Janusza Stankiewicza. Oficjalnego uroczystego rozpoczęcia Pikniku dokonali: Pani Anita Kędziora z-ca dyrektora departamentu programów rozwoju obszarów wiejskich występująca w imieniu Marszałka Województwa Wielkopolskiego Pana Marka Woźniaka, Pan Roman Bednarek - Burmistrz Miasta Sompolno, Pan Stanisław Piguła Dyrektor Generalny Wydawnictwa Przegląd Koniński oraz Pan Ireneusz Niewiarowski Prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów. Występy na scenie zainaugurowała Sompoleńska Orkiestra Dęta prezentując swoje umiejętności. Ich występ uświetniły mażoretki prezentując choreograficzny układ taneczno – marszowy do muzyki orkiestry. Przez godzinę ze sceny biesiadę z uczestnikami imprezy prowadziła Kapela „Z kopyta”, a po nich energiczne tancerki zaprezentowały rewię tańców brazylijskich. Publiczność do wspólnej zabawy porwał występ CLEO z zespołem. Koncert bardzo podobał się publiczności, która śpiewała razem z wykonawcami. Był to wstęp do kolejnego koncertu tego wieczoru, w którym Zespół MASTERS zaprezentował swoje utwory nurtu disco polo. Po koncercie uczestnicy pikniku mogli podziwiać pokaz pirotechniczny, po którym wzięli udział w zabawie tanecznej z zespołem VIZART. Na drugi dzień 7 sierpnia bawiliśmy się podczas imprezy - Dni Sompolna, która rozpoczęła się tradycyjnie paradą bryczek ulicami miasta w związku z obchodem „VI Święta Dyszla”, którego organizatorami byli Burmistrz Miasta Sompolno oraz Wielkopolski Związek Hodowców Koni w Koninie. Mogliśmy jak zawsze podziwiać piękne, zadbane konie oraz zręczność zawodników podczas zawodów w powożeniu bryczką. Ich uczestników oraz laureatów Burmistrz Miasta Sompolno, odznaczył statuetkami oraz pucharami, a konie udekorował flo. Niespodzianką dla uczestników był występ młodzieżowej orkiestry dętej Varde Garden z Danii, którzy przyjechali do nas na zaproszenie Burmistrza. Podczas uroczystości na scenie w pokazach tanecznych zaprezentowały się dzieci, podopieczni Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Sompolnie oraz miejscowe zespoły TIK BAND, SESSION, grupa b2 -4ac oraz RYBAFITY. Specjalnie dla najmłodszych poza sceną odbył się także program zabaw „Cyrkowe show”. Uczestników do zabawy porwał występ wokalisty MARIO BISCHIN, który był wstępem do kolejnej atrakcji wieczoru, tj. koncertu BEDNARKA. Fani i tym razem nie zawiedli bawiąc się i śpiewając razem z zespołem. Dzień zakończył się imponującym pokazem „LASER SHOW” oraz dyskoteką, która trwała do późnych godzin nocnych. To kosztowne i pracochłonne przedsięwzięcie udało się dzięki współpracy wielu osób, a także hojności sponsorów wśród których byli: Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Sompolnie INTERMEBLE Sompolinek Producent opakowań ABC Pak Sompolno Firma NAFTOHURT Jerzy Sasiński eTornister Mobile Box S.A. Poznań działający w imieniu PLUS Firma AQUAKON z siedzibą w Policach Bank Spółdzielczy w Wierzbinku Skansen Bicz Firma AXAN Sp. Z o.o. z Grzegorzewa Pan Wojciech Bekier PHU Ryszard Nowicki Salon samochodowy Konin ANDRE ABRASIVE ARTICLES Sp z oo spółka komandytowa z Koła KOLBET Sp z oo Police Średnie Wszystkim serdecznie dziękujemy. Każda nawet najmniejsza forma wsparcia jest bardzo cenna i przyczynia się do pełnej realizacji zakładanego scenariusza. Poprzez ten gest stali się Państwo współtwórcami tego zaszczytnego przedsięwzięcia.

GARNITURY vs MUNDURY /mecz rewanżowy/

Euro 2016 to już historia, nasze rozgrywki również. W piątek, 8 lipca o godz. 18, odbył się rewanżowy mecz Garnitury kontra Mundury. Tym razem lepsi byli i szczęście dopisało połączonym siłą służb mundurowych: strażakom i policjantom, którzy pokonali drużynę samorządowców 12 do 10. Większość zawodników, grała również w poprzednim spotkaniu. Nowymi twarzami na boisku byli m.in. Krzysztof Bąkowski, Bartosz Śliwicki i Zbigniew Zieliński. W poprzednim meczu, który odbył się 10 czerwca, jedyną grającą kobietą była reprezentantka drużyny Mundury Justyna Janke, tym razem do Justyny dołączyła Joanna Raźniewska Zastępca Burmistrza Miasta Sompolno, oraz Justyna Wesołowska i Monika Gralak, pracownice Urzędu Miejskiego w Sompolnie. Czapki z głów przed wszystkimi Paniami, za odwagę, chęci i umiejętności. Najlepszym zawodnikiem meczu został wybrany Ryszard Nowakowski – Przewodniczący Rady Miejskiej w Sompolnie. To już kolejne wyróżnienie, które trafiło w ręce Pana Przewodniczącego. Dyplom otrzymała również Justyna Janke, jako jedyna wśród kobiet strzeliła bramkę. Słowa uznania i podziękowania kierujemy do policjantów z komisariatu policji w Sompolnie, oraz do strażaków z Sompolna i Lubstowa. Doceniamy obecność i grę na najwyższym poziomie Burmistrza Miasta Sompolno Romana Bednarka, przewodniczącego Rady Miejskiej w Sompolnie Ryszarda Nowakowskiego, Radnych Andrzeja Prętnickiego oraz Piotra Wełnickiego – znakomitego bramkarza. Wszystkim zawodnikom kibicowała Radna Małgorzata Malicka. Ci co nie byli z nami tego dnia, niech żałują, gwarantujemy, że zabawa i integracja, zarówno pomiędzy zawodnikami, jak i kibicami była znakomita. A emocje towarzyszące meczowi, porównywalne były z tymi towarzyszącymi finałowi Euro 2016 we Francji. Nad przebiegiem spotkania czuwali, jak zawsze niezawodni lokalni animatorzy sportu Mariusz Chmielewski i Szymon Stankiewicz. Po zakończonym meczu i pamiątkowych zdjęciach, na wszystkich piłkarzy czekał poczęstunek, były kiełbaski z grilla, przystawki w naszych narodowych barwach oraz słodkie czereśnie. Serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie imprezy, głównie pracownikom Urzędu Miejskiego oraz licznym kibicom żywiołowo dopingującym swoje drużyny. A od 5 sierpnia czekają na nas kolejne wielkie emocje, rozpoczynają się Igrzyska Olimpijskie w Rio.

FESTYN RODZINNY W RADOWIE

Przy pięknej pogodzie, 18 czerwca 2016 roku odbył się Festyn Rodzinny w Radowie. Miejsce, w którym zorganizowano festyn jest dość szczególne, ponieważ jest ono placem budowy chaty grillowej dla sołectw Kolonia Lipiny i Janowice. Inwestycja ta, to wspólna inicjatywa radnego działającego na tym terenie Pana Karola Malinowskiego oraz mieszkanki Pani Bogusławy Wojtysiak-Sztuby. Do tego pomysłu przekonali mieszkańców, którzy razem z sołtysem Kolonii Lipiny - Panią Anną Bollin, licznie angażowali się społecznie przy tej budowie. Ta sama grupa zdecydowała również o przygotowaniu festynu rodzinnego w tym miejscu, co udało się dzięki ogromnemu zaangażowaniu własnemu oraz wsparciu sponsorów. Na miejscu każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wszyscy zebrani na festynie, mogli posłuchać występów grup i solistów działających przy Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Sompolnie: zespołu folklorystycznego Dębowiacy oraz Kwiaciarki, Pani Julii Kaczalskiej, Pana Andrzeja Prętnickiego. Można było również posłuchać Pani Izabeli Bednarskiej, która już od ponad 50 lat bawi kolejne pokolenia ziemi Konińskiej i Kujawskiej. Na scenie wystąpił również lokalnie działający zespół Eden-Band oraz profesjonalny sekstet dęty Lucky-Band, grający muzykę rozrywkową. Poza sceną można było zobaczyć m. in. pokaz ratownictwa wodnego w wykonaniu strażaków z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Sompolnie. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogli skorzystać z boiska do siatkówki plażowej, dmuchanych zamków. Nie zabrakło również stoisk kulinarnych, gdzie można było skosztować wspaniałego jedzenia przygotowanego przez organizatorów oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Marcjankach. Ponadto, dzieci mogły wziąć udział w grze „Błędny rycerz” zorganizowanej przez Miejsko-Gminy Ośrodek Pomocy Społecznej w Sompolnie. Odbyły się również rodzinne konkursy oraz loteria z cennymi nagrodami. Na koniec festynu rozpalono ognisko i rozpoczęła się dyskoteka, na której oprawę muzyczną zapewnił rewelacyjny DJ Krys. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych. Uczestnicy festynu wspólnie orzekli, że nie spodziewali się czegoś takiego w tym miejscu i chętnie wzięliby udział w kolejnym przedsięwzięciu. To najlepsza reklama tego miejsca i idei, że działając razem można osiągnąć więcej.

MECZ PIŁKARSKI - GARNITURY vs MUNDURY

W piątkowe popołudnie 10 czerwca na Orliku przy ul. Kaliskiej w Sompolnie odbył się piłkarski mecz Garnitury kontra Mundury. Wybór daty nie jest przypadkowy, ponieważ właśnie dziś rozpoczyna się pierwszy mecz Euro 2016. Naprzeciwko siebie stanęły: drużyna pracowników Urzędu Miejskiego w Sompolnie wraz z Radnymi i Sołtysami oraz drużyna służb mundurowych czyli policjanci i strażacy.Przy umiarkowanej pogodzie, tu i ówdzie wychodzącym słońcu, równo o 18.00, rozpoczęła się pierwsza połowa spotkania. Wielkie emocje towarzyszyły spotkaniu reprezentacji samorządowców z zespołem służb mundurowych. Przy pierwszej połowie, spotkanie toczyło się w szybkim tempie. Obie drużyny za taktykę obrały huraganowe ataki, co i raz nacierające na bramkę gości, a to na bramkę samorządowców. Toczyły się losy meczu o zwycięstwo i chwałę. Efekt? Wynik do przerwy 4 do 2 dla „Garniturów”. Po krótkiej przerwie, w drugiej połowie, służby mundurowe rzuciły się do ataku. Samorządowcy, zaskoczeni duchem walki drużyny przeciwnej, postanowili pomóc jeszcze bardziej „Mundurom” i trafili bramkę samobójczą. Szczególne brawa za tek gest otrzymał Radny Pan Mirosław Kowalski, który był strzelcem tej bramki. Pomimo dobrej taktyki drużyny przeciwnej, samorządowcy nie poddali się i mecz przy owacjach na stojąco zakończył się 10 do 7. Po zakończonym meczu zostały wręczone dyplomy dla drużyn uczestniczących w spotkaniu towarzyskim. Wręczono również dwa dyplomy wyróżniające. Pierwszy dyplom dla „ Najlepszego Strzelca” otrzymał Przewodniczący Rady Miejskiej w Sompolnie Pan Ryszard Nowakowski, który w spotkaniu strzelił aż 7 bramek dla samorządowców. Natomiast drugi dyplom dla „ Najlepszego Zawodnika” otrzymał asp. Krystian Wiśniewski, będący w składzie drużyny służb mundurowych.

DZIEŃ DZIECKA, DZIEŃ SPORTU, MUZYCZNY ZŁAZ SUPER GWIAZD 2016

W słoneczne niedzielne popołudnie na boisku przy Urzędzie Miejskim w Sompolnie obyły się trzy połączone imprezy dla dzieci: Dzień Dziecka, Dzień Sportu oraz Muzyczny Złaz Super Gwiazd. Zarówno pogoda jak i humory wszystkim uczestnikom dopisywały. Można było oglądać występy przygotowane przez MGOK Sompolno, Przedszkole i Szkołę Podstawową w Sompolnie, Szkołę Podstawową i Gimnazjum w Mąkolnie oraz Gimnazjum w Lubstowie. Był śpiew, taniec i gra na instrumentach. Dzieci tworzyły piękne ilustracje za pomocą kolorowej kredy. Wszystkie dzieci mogły wziąć udział w sportowych rozgrywkach. Animatorzy z Orlika przygotowali bardzo ciekawe konkurencje. Uczniowie rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych i walczyli o zwycięstwo dla swojej szkoły. Po podsumowaniu wszystkich zdobytych medali, w rywalizacji szkół I miejsce zajął ZSP nr 1 w Sompolnie, II miejsce ZS nr 3 w Mąkolnie, III miejsce ZSP nr 2 w Lubstowie, a miejsce IV Szkoła Podstawowa w Ośnie. Nauczycielom – opiekunom uczniów, z poszczególnych szkół, pamiątkowe puchary wręczył Burmistrz Miasta Sompolno Pan Roman Bednarek. Wszystkie dzieci mogły bawić się do woli na terenie „dmuchanego miasteczka”, zdobyć zamek, poskakać na trampolinie, czy sprawdzić swoją koordynację wchodzą do dmuchanej piłki. Doskonałe humory można było uwiecznić na zdjęciu wykonanym przez fotobutkę. Z wszystkich atrakcji można było skorzystać nieodpłatnie. Można było również spróbować potraw i słodkości przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Olszewa, Marcjanek i Sycewa. Cały dzień zakończył się dyskoteką.

III GMINNA AKCJA POBORU KRWI

3 czerwca 2016 roku w budynku Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 w Sompolnie odbyła się III Gminna Akcja Honorowego Poboru Krwi zorganizowana przez Burmistrza Miasta Sompolno. Chętne do oddania krwi były 47 osoby. Z różnych powodów, po wstępnych badaniach liczba ta uległa nieznacznemu zmniejszeniu. Wśród krwiodawców było 11 osób, które po raz pierwszy zdecydowały się w ten sposób pomóc bliźniemu. Cała akcja przebiegła w miłej atmosferze. Udało się przekazać na rzecz osób chorych i ofiar wypadków cząstkę siebie. Krew oddali m.in. pracownicy Urzędu Miejskiego w Sompolnie, nauczyciele i kadra administracyjna na czele z Dyrekcją Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 Sompolnie oraz rodzice uczniów uczęszczających do w/w szkoły, a także mieszkańcy gminy Sompolno. Na wszystkie przybyłe osoby czekało słodkie śniadanie i koktajl truskawkowy. Wśród osób, które uczestniczyły w akcji organizatorzy rozlosowali cenne nagrody. Nagrody zostały ufundowane przez: Balkonik sklep ortopedyczno-medyczny, Apteka Aloes Anna Michalska-Jania, NZOZ „Centrum Rehabilitacji” mgr Tomasz Wasieleski, MjM Aleksandra Jankowska – BUTIK, Piekarnia Jan Staszak, Gabinet kosmetyczny Anna Majchrzak, Pizzeria K-2 Sompolno Czupryniak Krzysztof. Organizatorzy akcji serdecznie dziękują wszystkim krwiodawcom za przybycie, Dyrekcji Zespołu Szkolno–Przedszkolnego za użyczenie pomieszczeń oraz pomoc w organizacji, pracownikom Urzędu Miejskiego w Sompolnie za zaangażowanie oraz pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia, personelowi z Rejonowej Rady Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża w Kaliszu za profesjonalizm i życzliwość wobec krwiodawców.

DZIEŃ DZIECKA 2016

Dzień Dziecka to wyjątkowe święto dla każdego malucha. W Sompolnie w obchody 1- go czerwca włączyło się wiele instytucji, które dla najmłodszych milusińskich przygotowały mnóstwo ciekawych atrakcji. Dzięki słonecznej pogodzie, specjalnie zamówionej tego dnia dla dzieci, można było podziwiaj jak z entuzjazmem uczestniczyły w przygotowanych dla nich zabawach. Ten dzień w ZSP nr 1 w Sompolnie, był dniem specjalnym nie tylko ze względu na obchody związane z Dniem Dziecka, ale także dlatego, że tego dnia został pobity rekord Polski na najdłuższą linię z pluszowych misiów. Cała impreza zaczęła się od godziny 12:00, kiedy to w asyście Misiaków wyruszona na przemarsz ulicami naszego miasta. Po powrocie nadeszła długo oczekiwana chwila układania pluszaków, w celu Pobicia Rekordu Polski. W ustanawianie rekordu zaangażowali się uczniowie i nauczyciele. Zbieranie miśków rozpoczęto w maju. O pomoc poproszono miejscową społeczność, a także zaprzyjaźnione instytucje. W efekcie zebrano dokładnie 821 misiów. Po ułożeniu ich jeden obok drugiego, zgodnie z wytycznymi otrzymanymi od Biura Rekordów, okazało się że długość linii wynosi 139,82 m. Tym samym rekord został pobity!! Po tak radosnym wyczynie przyszedł czas na zabawy i różnego rodzaju występ przygotowane przez sompoleńskich przedszkolaków i uczniów. Szczególe zainteresowanie, nie tylko wśród dzieci, budziła ścianka do wspinaczek. Kolejka nie miała końca. Wielka brawa także dla OSP z Sompolna, którzy przekazując swoje doświadczenie pomagali przy pokonaniu swoich lęków związanych z wysokością, nauczali jak reanimować poszkodowanych w wypadkach, służyli we wszystkim wielką pomocą. Pełną wrażeń przygodę można było także przeżyć na dmuchanych zjeżdżalniach. Na szkolnym boisku nie zabrakło stoiska kulinarnego przygotowanego przez mamy dzieci uczęszczających do ZSP nr 1. Dla wszystkich uczestników festynu czekały przepyszne smakołyki. Na stołach pojawiły się kiełbaski z grilla, chleba z pysznym smalcem i ogórkiem, pączków, batonów, różnego rodzaju słodkości, napoje zimne jak i ciepłe, nie zabrakło także przepysznej waty cukrowej. Radości i dobrej zabawy nie było końca, ale jak wiadomo wszystko co dobre szybko się kończy. Jedynym pocieszeniem pozostaje fakt, że kolejny Dzień Dziecka już za rok! J Szczególe podziękowania dla organizatorów imprezy: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Sompolnie Samorząd Mieszkańców Miasta Sompolno Rada Rodziców w Sompolnie

BUDOWA CHATY GRILLOWEJ - KOLONIA LIPINY

W miejscowości Radowo (sołectwo Kolonia Lipiny) ruszyły prace związane z wykorzystaniem środków finansowych Funduszu Sołeckiego. Kwota przyznana dla tego sołectwa wynosi 13 500 zł. Głównym celem jest powstanie Chaty Grillowej. Obiekt usytuowany będzie na działce gminnej, która znajduje się przy jeziorze Mąkoleńskim. Dotychczas uprzątnięto teren, poprzez usunięcie samosiejek drzew. Kolejnym etapem prac, będzie powstanie ogrodzenia przedmiotowej działki. Na działce tej powstanie również parking, z którego będą korzystać przyjeżdżający na wypoczynek nad jezioro. Natomiast za parkingiem będzie znajdował się park. Przy chacie grillowej planowane są boiska do gry siatkowej i piłki nożnej oraz plac zabaw. Do prac, wykonywanych społecznie, aktywnie angażują się mieszkańcy sołectwa i okolicznych miejscowości. W pracach przy uprzątnięciu terenu brał również udział Burmistrz Miasta Sompolno Pan Roman Bednarek i Zastępca Burmistrza Pani Joanna Raźniewska. Powyższa inwestycja ma na celu promowanie terenu rekreacyjno-wypoczynkowego miejscowości Radowo, całego sołectwa Kolonia Lipiny oraz okolicznych miejscowości. Dzięki akcjom społecznym mieszkańcy sołectwa i okolicznych miejscowości integrują się. Zagospodarowany teren działki, będzie również wykorzystywany przez osoby wypoczywające nad jeziorem.

GRA MIEJSKA - SOMPOLNO ZNAM I LUBIĘ - edycja 1

Pierwsza w historii miasta Gra Miejska- Sompolno znam i lubię już za nami. W sobotę, 14 maja, 8 drużyn rywalizowało na ulicach Sompolna. Organizatorem gry była Gmina Sompolno oraz Stowarzyszenie Sady Sompolna, a pomysłodawczynią całego przedsięwzięcia była Zastępca Burmistrza Miasta Sompolno Pani Joanna Raźniewska. Gra miejska to nowa forma rozrywki, rozgrywana jest w wielu miastach świata. Najważniejszym założeniem gier miejskich jest wykorzystywanie przestrzeni miejskiej jako istotnego elementu rozgrywki. Łączy w sobie cechy happeningów ulicznych, gier komputerowych i harcerskich podchodów. Podczas sompoleńskiej gry drużyny musiały wykazać się dużą wiedzą na temat historii miasta, oraz czasów współczesnych. Nieoceniona była umiejętność orientacji w terenie, dobra kondycja fizyczna oraz spostrzegawczość. Każda z 8 drużyn miała do pokonania inną trasę. Trasy liczyły ok. 3,5 km. Drużyny musiały wykonać 11 zadań, aby odszukać skarb – który należał do najszybszej drużyny. W grę miejską zaangażowane było niemal całe miasto, w instytucjach, sklepach, punktach usługowych, na prywatnych posesjach ukryte były wskazówki i zadania. Organizatorzy dziękują za zaangażowanie, żadna prośba o pomoc przy organizacji nie spotkała się z odmową. Wręcz przeciwnie wszyscy chętnie i z uśmiechami oczekiwali na graczy. W grę zaangażowali się również pracownicy Urzędu Miejskiego, oczywiście w wielkiej tajemnicy przed swoimi kolegami biorącymi udział w grze. Doceniamy, że na starcie pojawiły się drużyny reprezentujące różne grupy. Rozpiętość wiekowa uczestników była bardzo duża. I miejsce w pierwszej edycji Gry Miejskiej Sompolno – znam i lubię zajęła drużyna uczniów z gimnazjum w Sompolnie, której liderem i opiekunem był Pan Jacek Tymiński – nauczyciel historii. W zwycięskiej drużynie była również dyrektor ZSP nr 1 w Sompolnie Pani Jolanta Rosiak, która dorównywała kroku swoim uczniom. II miejsce zajęła drużyna, która reprezentowała UM w Sompolnie. Liderem drużyny był Michał Żabicki – informatyk. Michał musiał przewodzić damskiej drużynie, co zapewne nie było najłatwiejszym zadaniem. III miejsce, przegrywając tylko o kilka minut z drużyną UM zajęła grupa wystawiona przez M-GOK w Sompolnie. Liderem drużyny była Pani Renata Kurzewska. A drużynę wspierała swoją obecnością w składzie dyrektor M-GOK Pani Teresa Olczak. W grze wzięła również kadra z ZSP nr 1w Sompolnie, która dała bardzo dobry przykład swoim uczniom, jak angażować się w społeczne akcje. Doceniamy, że zgłosiła się drużyna uczniów z gimnazjum w Mąkolnie, której liderem był nauczyciel Pan Marcin Bekier. Drużyna ta miała utrudnione zadanie bo nie znała tak dobrze ulic Sompolna, jak pozostali gracze. W grze wzięły również drużyny, których liderami byli: Przemysław Jankowski, Justyna Janke i Justyna Michalska. Różnice pomiędzy poszczególnymi drużynami były niewielkie, wszyscy ukończyli trasę, dlatego wszystkie drużyny mogą czuć się wygrane. Burmistrz Miasta Sompolno Roman Bednarek wszystkim uczestnikom pogratulował sportowej rywalizacji i znakomitej wiedzy. Gracze otrzymali dyplomy i nagrody, a po wyczerpującej rozgrywce czekał przygotowany przez organizatorów grill i wielkopolskie pyry z gzikiem. Oprawę konferansjerską zapewnił Pan Andrzej Prętnicki, który również aktywnie włączył się w organizację gry. Organizatorzy Gry Miejskiej Sompolno – znam i lubię serdecznie dziękują sponsorom za udzielone wsparcie, bez którego zarówno nagrody, jak i oprawa gry nie byłyby tak atrakcyjne. Ogromne wyrazy uznania kierujemy do Pana Romana Bednarka, Pani Joanny Raźniewskiej, Pani Magdaleny Podlasińskiej, Pana Waldemara Marciniaka, oraz do następujących sklepów i firm: Dom Handlowy "Leo & Bolo", „Mayster” S.C., Arkadiusz Bednarski – sklep wędkarski „BIK”, Świat Dziecka Robert Muszyński, sklep wielobranżowy Top Style Józefaccy, Kwiaciarnia – upominki art. przemysłowe Józef Radomski, Biuro Rachunkowe Elżbieta Kamińska, Sklep Przemysłowy Mariola Kucal- Bednarek, firma handlowo-usługowa „Daria” Dariusz Popielarz, PPHU BOMIX Bożena Wiśniewska, Art Dom - Danuta Bekier, "Milano" Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jerzy Grzelak, sieci sklepów Happy House, oraz za słodkie upominki dziękujemy Panu Jackowi Grzelakowi – lody tradycyjne i lody Miś. Organizatorzy już zastanawiają się nad organizacją II edycji Gry Miejskiej.

XXIII RAJD ROWEROWY "BEZ UZALEŻNIEŃ"

W sobotę, 7 maja, już po raz XXIII odbył się Rajd Rowerowy Bez Uzależnień, organizowany przez Burmistrza Miasta Sompolno Pana Romana Bednarka oraz Gminną Komisje Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sompolnie. Pogoda w sobotnie przedpołudnie, była idealna do aktywnego spędzenia czasu. Promienie słońca i towarzyszące temu ciepło, zmobilizowało uczestników i przy Urzędzie Miejskim w Sompolnie, na stracie stawiło się liczne grono mieszkańców naszej Gminy. Tym razem na trasie 25 kilometrowego rajdu wystartowało około 225 miłośników dwóch kółek. Najmłodsza uczestniczka, towarzysząca swojej mamie, ma na imię Gabrysia i niespełna 2 lata. Trasa tegorocznego rajdu przebiegała przez miejscowości: Sompolno, Dziadoch, Zakrzewek, Gaj, Łysek, Synogać, Spólnik, Belny, Ośno Górne, Wierzbie, Sycewo, Józefowo, powracając do siedziby Gminy. Po dość wyczerpującej przejażdżce, wszystkich zaproszono na mała przerwę, podczas, której można było zjeść przepyszną, regenerującą siły grochówkę, podawaną w Domu Ludowym na Łysku Jak co roku bardzo pomocni okazali się druhowie OSP Racięcice oraz OSP Mostki. Nie zabrakło także funkcjonariuszy Komisariatu Policji, którzy skutecznie zabezpieczali kolumnę rowerową pod czas rajdu. Na zakończenie rozlasowano nagrody ufundowane przez Burmistrza Miasta Sompolno. Główna nagrodą był błękitny rower. Natomiast osoby kolejno wylosowane otrzymały zestaw toreb podróżnych do roweru, piłkę nożną oraz pikę do koszykówki. Zwyciężczyniami okazały się: Pani Iwona Kotas Pani Halina Buciak Pani Wanda Kuć Pani Aneta Racinowska Czynnie uczestniczący w rajdzie Burmistrz Miasta Sompolno, dziękował wszystkim uczestnikom za zaangażowanie oraz aktywny udział. Szczególne podziękowania dla Samorządowców w Wierzbinku za udostępnienie Domu Ludowego na Łysku i tym samym za integracje z naszą Gminą.

OTWARCIE DOMU DZIENNEGO POBYTU

W dniu 28 kwietnia 2016 r. odbyło się uroczyste otwarcie Domu Dziennego Pobytu dla osób starszych z siedzibą w M-GOPS w Sompolnie, które swoją obecnością zaszczycili niemal wszyscy zaproszeni goście reprezentujący władze powiatu; Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie, Dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego w Marianowie, Prezes Fundacji Grantlab, dyrektorzy szkół, komendant policji, burmistrzowie poprzednich kadencji, obecny burmistrz oraz radni. „Jesteście dla społeczeństwa bogactwem, także kiedy przeżywacie cierpienia i choroby”, „Świadom trudności, jakie niesie nasz wiek, chciałbym powiedzieć wam z głębokim przekonaniem: pięknie jest być starym” Zacytowane podczas otwarcia słowa Papieża Benedykta XVI podkreśliły znaczenie roli osób starszych w naszej społeczności. Niewątpliwie osoby starsze są dla społeczeństwa bogactwem i należy uczynić wszystko by dać im godne warunki do rozwoju, dostępu do kultury i do udzielania pomocy. Należy podkreślić, że otwarcie Domu Dziennego Pobytu dla osób starszych jest urzeczywistnieniem zapisów strategii rozwoju gminy Sompolno, która była opracowana jeszcze w latach 90-tych przez ówczesną radę miejską. Dlatego też symbolicznym było uroczyste przecięcie wstęgi przez byłych burmistrzów Andrzeja Kossowskiego i Tadeusza Słodkiewicza wraz z obecnym burmistrzem Romanem Bednarkiem. Ostatecznego cięcia dokonała przedstawicielka osób starszych Pani Izabela Bednarowska. Pani Iza uświetniła również uroczystość występem artystycznym. Jej radość życia i niesamowita energia twórcza, powinny być wzorem godnym do naśladowania i pokazują jak piękna może być starość. Oprawę muzyczną podczas uroczystości zapewnił nam utalentowany akordeonista Pan Zygmunt Teodorczyk (lat 68). Kierownik M-GOPS Tomasz Majewski poprosił proboszcza parafii Sompolno ks. Kanonika Mirosława Lamenta o poświęcenie pomieszczeń przeznaczonych na terapię. Burmistrz Roman Bednarek w swoim wystąpieniu podkreślił, że jest to niewątpliwy sukces radnych obecnych jak i tych, którzy określili w poprzednich latach wizję rozwiązywania problemów społecznych w gminie Sompolno. Podziękował również kierownikowi i pracownikom M—GOPS w Sompolnie za wkład i zaangażowanie w realizację tego przedsięwzięcia. Podkreślił, że w Sompolnie brakowało takiego miejsca, aby ludzie starsi mogli się spotkać, wzajemnie się wspierać i kreatywnie spędzać wolny czas. W Domu Dziennego Pobytu zapewnione będzie osobom starszym miejsce do bezpiecznego i godnego spędzania czasu wolnego. Będą rozwijane różnorodne formy terapii zajęciowej między innymi zajęcia artystyczne, muzyczne czy kulinarne. Osoby starsze będą mieć miejsce do samorealizacji, rozwijania swoich pasji i talentów. Pracownicy DDP w Sompolnie będą pomagać w rozwiązywaniu problemów życiowych, udzielać porad i wsparcia, pomagać w załatwianiu spraw osobistych i urzędowych. M-GOPS w Sompolnie, a także utworzona w ubiegłym roku Fundacja Grantlab złożyły kilka projektów sięgając po środki Unii Europejskiej oraz ministerialne. Złożone wnioski o dofinansowanie biorą udział w konkursach. Należy mieć nadzieję, że uda się przejść pozytywnie proces oceny wniosków, ponieważ będzie można z tych środków rozbudować część rehabilitacyjną i zlikwidować bariery architektoniczne.

CHARYTATYWNY MARATON TAŃCA DLA KUBY

Piątkowy wieczór, 15 kwietnia był pełen wzruszeń, nadziei i wiary. W ZSP nr 1 w Sompolnie, spotkała się duża grupa mieszkańców Sompolna i gości, a połączył ich jeden cel zbiórka pieniędzy na leczenie dla Kuby, 11 letniego chłopca zmagającego się z chorobą nowotworową. Koledzy i koleżanki Kuby przy pomocy i zaangażowaniu nauczycieli przygotowali koncert, śpiewali, grali i tańczyli. Rodzice uczniów z kl. IV b przygotowali słodki bufet i ciepłe napoje. Było pięknie i pysznie. Aby spalić kalorie i pomóc Kubie - bo to był główny cel imprezy było można wziąć udział w 2 godzinnym maratonie tańca parkiet sali gimnastycznej był pełny. Pełne były też puszki, do których zbierane były pieniążki. Datki zbierali organizatorzy oraz druhowie z OSP w Sompolnie, którzy włączyli się w akcję. Organizatorem zbiórki był komitet społeczny "Pomagamy Kubie", a inicjatorkami całej akcji były dwie panie: Sylwia Łopacińska i Małgorzata Chwiałek. Pomoc przy organizacji, drukowaniu plakatów oraz patronat nad zbiórką-koncertem objął Burmistrz Miasta Sompolno Pan Roman Bednarek. Dyrekcja, grono pedagogiczne oraz pracownicy ZSP nr w Sompolnie przygotowali występy, dekoracje, udostępnili teren szkoły i dodawali otuchy, aby wszystko się udało. Koncert poprowadził radny Rady Miejskiej w Sompolnie Pan Andrzej Prętnicki. Organizatorzy zbiórki chcą serdecznie podziękować wszystkim, którzy wsparli akcję i przyczynili się do tego, że mogła się ona odbyć. A byli to między innymi: nasi wspaniali instruktorzy tańca– Jacek, Agnieszka i Julia, Pan Burmistrz Miasta Sompolno Roman Bednarek, dyrekcja i pracownicy Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Nr 1 w Sompolnie, pan Krzysztof Marszałek, pan Andrzej Kossowski, panie: Jadwiga Malak, Katarzyna Czarnołucka i Ewa Ławniczak, druhowie z OSP w Sompolnie, firmy: Aquakon, ABC PAK, Creative Craften, ZUH Naftohurt, piekarnia Państwa Staszaków, kwiaciarnia pani Słodkiewicz, rodzice z klasy IV B. Serdeczne podziękowania dla wszystkich uczestników, darczyńców i ofiarodawców, którzy w tym dniu byli z nami. Dzięki Państwa hojności i gorącym sercom udało się zebrać nie bagatelną kwotę około 10 000 zł. Kwota w całości zostanie przeznaczona na leczenie Kuby.

I DZIEŃ GIER PLANSZOWYCH

8 kwietnia br. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, w sali KIS (Klub Integracji Społecznej), odbyło się spotkanie fanów gier planszowych. Impreza była organizowana przez Gminę Sompolno oraz Stowarzyszenie Sady Sompolna. Spotkanie miało na celu popularyzację gier oraz integrację mieszkańców całej gminy zainteresowanych tego typu rozrywką. Wydarzenie to było świetną rozrywką zarówno dla dorosłych, jak i nieco młodszych graczy. Najmłodsza uczestniczka Dnia Gier Planszowych ma na imię Jagoda, a jej wiek to niespełna 19 miesięcy. Swoje zainteresowanie znalazła wśród klocków, zabawek czy w rzucaniu piłką ze starszymi koleżankami. Całość spotkania przebiegała w luźnej, zabawowej atmosferze. Wszędzie rozlegał się głośny śmiech, a nastrój radości i wesela wypełniał całą przestrzeń. Tematyka dostępnych gier była bardzo różnorodna od logicznych, poprzez ekonomiczne oraz rodzinne. Uczestnicy Dnia Gier Planszowych jednogłośnie stwierdzili, że warto grać w gry planszowe, ponieważ jest to dobry pomysł na spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi, gry rozwijają umysł i wyobraźnię, uczą grać fair play. Jest to wspaniała alternatywa spędzania czasu, z dala od telewizora i komputera. Jeszcze raz dziękujemy za tak liczne przybycie i zapraszamy na kolejną edycję. O następnym terminie spotkania poinformujemy za pomocą plakatów. Szczególne podziękowania dla Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej za udostępnienie sali oraz za pomoc organizacyjną w tym dniu.

AKCJA SPOŁECZNA - SPRZĄTANIE NASZEGO PARKU

20 lutego tuż po godzinie 9 można było spotkać pierwszych mieszkańców Miasta Sompolno, którzy przybyli na działkę, znajdującą się pomiędzy marketem PoloMarket, a kościołem Parafii Ewangelicko – Augsburskiej przy ul. 11 Listopada w celu przyłączenia się do akcji społecznej pt. "Sprzątanie Naszego Parku” zorganizowanej przez Samorząd Mieszkańców Miasta Sompolno oraz Burmistrza Miasta Sompolno. Teren ten przeznaczony jest na park miejski, który będzie pełnił funkcje wypoczynkowe, rekreacyjne oraz sportowe. Park sam w sobie ma propagować kulturę oraz poszanowanie dla piękna przyrody. Wszyscy zebrani zostali "uzbrojeni" w worki na śmieci, rękawice i grabie, i ruszyli aby sprzątać park miejski. Ilość zapełnionych worków, rosła z minuty na minutę, znajdowano głównie szklane butelki, opakowania po chipsach, foliowe torby. Akcja trwała ok. 5 godzin i była również doskonałą okazją do spotkania się mieszkańców i wspólnego spędzenia czasu w pięknych walorach przyrody. Uczestnicy musieli się trochę natrudzić, ale taka okolicznościowa lekcja w terenie na pewno da efekty w przyszłości. Na zakończenie akcji „Sprzątania Naszego Parku ” w siedzibie sompoleńskiego Koła Wędkarskiego odbyło się ognisko zorganizowane przez Burmistrza Miasta Sompolno Pana Romana Bednarka.

II Gminna Akcja Honorowego Poboru Krwi

Dnia 26 lutego 2016 roku w budynku Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 w Sompolnie odbyła się II Gminna Akcja Honorowego Poboru Krwi zorganizowana przez Burmistrza Miasta Sompolno. Chętne do oddania krwi przybyły 71 osoby. Z różnych powodów, po wstępnych badaniach liczba ta uległa zmniejszeniu i ostatecznie zakwalifikowane zostały 57 osoby do jej oddania. Wśród krwiodawców było 15 osób, które po raz pierwszy zdecydowały się w ten sposób pomóc bliźniemu. Cała akcja przebiegała w przemiłej atmosferze. Udało się przekazać na rzecz osób chorych i ofiar wypadków cząstkę siebie, pozostawiając aż 25,650 litra krwi. Krew oddali m.in. pracownicy Urzędu Miejskiego w Sompolnie, nauczyciele i kadra administracyjna na czele z Dyrekcją Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 Sompolnie oraz rodzice uczniów uczęszczających do w/w szkoły, liczna młodzież, druhowie z jednostek OSP w Sompolnie i Lubstowie a także mieszkańcy zarówno z terenu gminy Sompolno jak i z innych gmin. Chcielibyśmy podziękować wszystkim krwiodawcom za przybycie, Dyrekcji Zespołu Szkolno–Przedszkolnego za użyczenie pomieszczeń oraz pomoc w organizacji, a pracownikom Urzędu Miejskiego w Sompolnie za zaangażowanie oraz pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia. Cieszymy się, że jest nas coraz więcej. Dopinguje nas to do przygotowania kolejnej akcji. Już myślimy nad jej organizacją :)

WOŚP 2016

Podobnie jak w latach ubiegłych, organizatorem 24 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na terenie gminy Sompolno był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. W tym roku pieniądze były zbierane na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów W naszej gminie na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pieniądze zbierało 43 wolontariuszy. Tradycyjnie, już od wczesnych godzin rannych na ulicach całej gminy kwestowała młodzież i dzieci z gimnazjum w Lubstowie i Mąkolnie oraz z M-GOK w Sompolnie. Do dyspozycji wolontariuszy została przygotowana kawiarenka w M-GOK, gdzie można było napić się gorącej herbaty i zjeść ciastko. Nie obyło się również bez imprezy towarzyszących orkiestrze, o godzinie 15:00 rozpoczęły się występy artystyczne . Zabawę na scenie rozpoczęły występy dzieci z Przedszkola Miejskiego . Następnie mieliśmy przyjemność podziwiać: pokazy tańca przygotowane przez dzieci i młodzież , posłuchać zespołów wokalnych i solistów oraz licznych grup rockowych, które muzykowały do późnych godzin wieczornych. Nie zabrakło również gorących aukcji. Licytowaliśmy min: koszulki , zegar i kalendarze , książki, Kubek termiczny, pan Mariusz Koper darował na licytację piłkę i plakat z podpisami zawodników Lecha Poznań. Najdroższym eksponatem była piłka uzyskano za nią 260 zł, następnie zegar za 160 zł , natomiast koszulkę i kubek termiczny wylicytowano za 110 zł. Zagraliśmy pięknie i dzięki temu udało się zebrać kwotę 11783,01. W Mąkolnie zebrano kwotę 2522,39 , w Lubstowie 1573,24 wolontariusze w Sompolnie zebrali kwotę 5912,38 z licytacji uzyskano kwotę 1775,00 Wolontariuszom, darczyńcom i wszystkim, którzy przyłączyli się do wspólnego grania pięknie dziękujemy za ich gorące i wielkie serca.

POWIĄZANE

Popularne wpisy

Ostatnio komentowane